SON DAKİKA

Haber Rizem

İstanbul Boğazı’nın yeni kuralları

İstanbul Boğazı’nın yeni kuralları
Bu haber 03 Eylül 2018 - 8:09 'de eklendi ve 155 views kez görüntülendi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı öncülüğünde yürütülen incelemeler sonucunda Türk boğazlarından geçişlerle ilgili risklerin artması ve güvenlik sebebiyle yeni kurallar getirildi.

YENİ DÜZENLEME

Bundan Böyle üzerinde tartı olarak askeri gemi içeren ticari gemiler de Boğaz geçişlerini askeri gemi statüsünde tamamlayacak.

İstanbul Boğazı’nda geminin yalıya çarptığı anlar

KARAYA OTURAN GEMİLER

Daha önce karaya oturan gemiler için kaptanın kendi kurtarma planı bekleniyor, kaptana Boğazlar ’da maksimum 6 saat, Marmara denizinde ise 48 saat bekleme süresi veriliyordu. Şimdi bu düzenlemeden vazgeçildi.

Yeni getirilen kuralla gemi eğer karaya oturmuş ise Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekipleri klavuz kaptan, su altı sörveyleri, dalgıçları ve balık adamlardan oluşan uzman bir ekiple inceleme yaparak rapor oluşturucak.

Liman başkanlığınca gemiye resen kurtarma hizmeti verilecek.

İstanbul Boğazı'nın yeni kuralları

HASAR ÖDENMEDEN ÇIKIŞ DEĞIL

Kurtarılma işleminden sonra adli ve yönetimle ilgili tedbirler kaldırılmadan, yönetimsel tahkikat tamamlanmadan kurtarma bedeli ve çevreye verilen zararlar ödenmeden veya bu konlarda taminat vermeden geminin seferine müsade edilmeyecek.

İstanbul Boğazı'nın yeni kuralları

TESADÜFEN GEÇİŞ YAPAMAYACAKLAR

Kaptanlar Boğazlar ’a 3.2 km kala gemisindeki emniyet ve teknik donanımını taşıyan listeyi Liman başkanlıklarına (İstanbul ve Çanakkale) bildirecek.

300 metreden uzun gezgin ve kontener gemileri Boğazlar ’a girmeden en az 10 gün önce veri verecek. Rasgele geçiş yapamayacak.

İstanbul Boğazı'nın yeni kuralları

ÇANAKKALE BOĞAZI’NIN YENİ KURALLARI

Eklenen geçici bir madde ile halen yapım aşamasında olan 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatı nedeniyle büyük gemilerin geçişleri bir takım kurallara bağlandı.

Buna göre daha önce 250 metre üzeri gemiler için uygulanan kural 200 metre ve üzeri olan tankerler için her yerde düzenlendi.

Bu gemiler boğazı gündüz geçebilecek. Tankerler boğaza girdiğinde karşısında yönünde 150 metre ve üzeri diğer bir tanker ile veya 200-300 metre arası kuru ağırlık gemisi ya da gezgin gemileri ile Nara ve Kilitbahir dönüşünde karşılaştırılmayacak. Gemilerin öndeki yavaş gemiyi geçişi trafik merkezin kurallarına tarafından olacak. Gemiler lüzum Çanakkale ’de yapılacak olan köprü ayakları gerekse İstanbul Boğazı ’ndaki köprü ayaklarına 100 metreden fazla yanaşamayacak.

LPG YÜKLÜ GEMİLER

Vatan’ın haberine göre; yapılan ilave madde ile LPG yüklü 150 metre üzerindeki gemilerin boğazlardan geçişleri gündüz, klavuz kaptanlı, römorkör eşliğinde yapması şartına bağlandı. Boyları 150-200 metre arası olan LPG gemilerinin en düşük 60 ton çeken, 200 merte üstünde olan gemileri ise minimum 90 ton çekebilen römorkörlerin eşliğinde geçebilmesi kuralı getirildi. Nükleer güçle çalışan ya da nükleer atık içeren gemilerin geçiş şartları da denizdeki akış verileri göz önünde bulundurularak tek yönü olan olarak yapılacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER