SON DAKİKA

Haber Rizem

İran’da protestolar sürüyor: 1 ölü

İran’da protestolar sürüyor: 1 ölü
Bu haber 05 Ağustos 2018 - 12:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

5 gün önce İsfahan’da patlak veren dün gece de Tahran ve Elburz eyaletlerinde sürekli hesaplı sorunların protesto edildiği gösteriler bazı noktalarda eylemcilerle emniyet güçlerinin çatışmalarına sahne oldu.

GÜVENLIK GÜÇLERİ İLE EYLEMCİLER ARASINDA STRES

Gösterilere katılan eylemcilerin sosyal medyada paylaştıkları görüntülerde, Tahran’daki “Veliasr Meydanı” yakınlarında toplanan eylemcilerin sloganlar atarak yürüyüşe geçtikleri görüldü. Tahran yakınlarındaki Kereç kentinde de rejim karşıtı slogan atan göstericilere müdahale eden emniyet güçleri ile eylemciler aralarında gerginlik yaşandı.

Polise taş atan eylemcilerin gözaltına alındıkları belirtildi. Ülke medyasına yansıyan haberlere tarafından, Elburz eyaletine alt İştihard kentinde dün gece 21.00 sularında yaklaşık 500 kişilik eylemci grup dini bir medreseye saldırdı. Medrese yetkilisi Hüccetülislam Hindiyani, rejim karşıtı sloganlar atan “provokatörlerin” namaz odasındaki camları kırdıklarını söyledi.

‘PROTESTO HALKIN HAKKI’ MANŞETİ

İranlı din adamı, emniyet güçlerinin müdahalesiyle dağıtılan eylemcilerin birçoğunun gözaltına alındığını aktardı. öte yandan İran Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahhari, ülke genelindeki protestolar hakkında “İran Gazetesi”ne değerlendirmelerde bulundu. Ülkedeki durumun protesto edilmesinin halkın hakkı olduğunu ifade eden Mutahhari, “Bir Takım göstericilerin attıkları sloganlara bakıldığında bunun ülke içinde ve dışındaki rejim muhalifleri tarafından organize edildiğini söyleyebilirim. (ABD Başkanı Donald) Trump’ın İran’a yönelik izlediği siyaset göz önüne alındığında millet Trump’ın arabulucu haline gelmemeye uyarı etmelidir.” dedi.

İran'da protestolar sürüyor: 1 ölü

İRAN’DA EKONOMIK KRİZ

İran’ın Meşhed kentinde aralık ayında hesaplı sorunlar nedeniyle başlayan, arkasından İsfahan’ın da aralarında bulunduğu birçok kente yayılan gösterilerde 25 kişi hayatını kaybetmişti. Ülkede doların şipşak yükselişe geçmesi üzerine geçen ay başkent Tahran’ın en önemli alışveriş merkezlerinden “Büyük Çarşı” esnafı da ekonomik gidişatı göstererek kepenklerini kapatmış, bu durum ülkede yeni protestoların başlamasına niçin olmuştu.

Hükümetin ekonomi alanında aldığı tedbirler doların ateşini düşürmediği gibi piyasada yaşanan krizin boyutlarını daha da artırdı. Bağımsızlık piyasada dolar 10 bin tümen seviyesini geçti. Döviz kurundaki ani artma halkın alım gücünü düşürürken iş yerlerinin defalarca kapandığı ve işsizliğin gitgide artarak arttığı İran’da sosyal medya üzerinden “genel grev ve protesto” çağrıları yapılıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER