iPhone 8’in ekranı parmak izini “duyacak”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aylardır ardı ardına gelen sızıntıların kesinleştirdiği bir şey var; o da, Eylül’de tanıtılacak yeni nesil iPhone, fiziksel olarak ‘home’ butonunu ortadan kaldıracak ilk iPhone olacak. Ancak bunu yapan ilk telefon elbette iPhone değil. Fiziksel “home” tuşunu kaldırmak ve alt çerçeveye yakın ekrana dahil sanal bir buton oluşturmak, Android ekosisteminde orta-alt sınıf akıllı telefonların üretim maliyetlerini azaltmak için uzun süredir var olan bir strateji. Bu furyaya son katılan ise Android’in üst segmentinin limitlerini belirleyen Samsung Galaxy S8 serisi oldu.
 
Apple bir kez daha partiye geç katılarak endüstrinin uzun zamandır kullandığı bir stratejiyi uzun bir bekleyişten sonra iPhone’a getirmiş olacak. Ne var ki Apple’ın geç kalmaları ardında her zaman büyük bir sürpriz barındırıyor ve “beklediğimize değdi” mantrasını da dillerden düşürtmüyor. Tıpkı iPhone 5S’le birlikte iPhone’a gelmekte Android’e göre kısmen geç kalan parmak izi sensörünün güvenlik standartlarını değiştirmesi gibi; şimdi de bir başka gecikme bir başka yenilikle geliyor.
 
9to5mac’in yakaladığı, Apple’ın yeni kaydettirdiği bir patent, iPhone’dan fiziksel “home” tuşunun kaldırılacağını adeta doğrular nitelikte ve ardında da iyi bir neden saklıyor.
 
Duyarlı ultrasonik transdüserli biyometrik hissetme aracı… Apple’ın patentteki açıklamalarına göre, tüm söylemek istediği şu: Bir ekran hayal edin. Bir tabakası elektrot ve altında bir tabaka ultrasonik sensör tabakası yer alıyor. Altında bir elektrot tabakası ve bir ultrasonik tabaka daha. Her elektrot tabakasında, ultrasonik sensörler serpiştirilmiş. Her şey ultrasonik; her yer. Anlayacağınız tüm ekran ultrasonik sensörlerle kaplanmış.
 
Ultrason teknolojisinin ses dalgalarıyla çalıştığını hatırlatalım. Anne karnındaki bebekleri görmek için kullandığımız ultrason da ses dalgaları yayarak görüyor bebeği. Özetle; parmak izinizden çıkan ses dalgasını duyan ve sahibini parmağının sesinden tanıyan bir iPhone ekranı. Parmak izi sensörü yok. Bütün bir ekran parmak izi okuyucusu. Aslında hiçbir şey okunmuyor. iPhone’un tüm ekranı, parmağınızı “duyuyor”.