HIV virüsü taşıyanlar çocuk sahibi olabilir mi?
- Sağlık

HIV virüsü taşıyanlar çocuk sahibi olabilir mi?

Peki HIV içeren kişiler acaba çocuk sahibi olabilirler mi? Ufuk Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Belli Başlı Bilim Dalı Üyesi Doç Dr. Emre Pabuçcu, HIV virüsü içeren şahısların de çocuk sahibi olabileceğine dikkat çekti.

Günümüzde AIDS ’le sıradan hayat süresinin artması, beraberinde çocuk sahibi olma planlarını getiriyor. Virüsün en sık izlendiği yaş aralığı 15-44 arası ve az daha %90 ‘ı çocuk sahibi olma, yani üreme çağında. Ufuk Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Üyesi Doç Dr. Emre Pabuçcu, konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

HIV TESTİ YAPTIRMAK ARTIK DAHA DA KAYDA DEĞER

HIV testi yaptırmak artık daha da manâlı, çünkü etkin tedavilerin erken başlanması ile daha başarılı sonuçlar alınıyor. Geç kalınmış vakalarda tedavi şansı düşük. Deneme yaptırmak ilk ve en manâlı basamak. Çocuk sahibi elde etmek isteyenler bilhassa HIV testi yaptırmalı ve aşılama ya da tüp bebek sürecindeki çiftler de mutlaka taranmalı.

ÇİFTLERDEN BİRİ HIV POZITIF İSE NE YAPILMALI?

Eğer çiftlerden biri HIV pozitif ise etkin tedaviler muhtemel. Bu konu ile ilgili olarak yerinde branş hekiminden mutlaka bilgi alınmalı. Eğer erkek HIV arti ise, özel sperm yıkama ve hazırlama teknikleri ile sperm elde ediliyor ve elde edilen bu spermler özel birtakım teknikler yardımı ile HIV yönünden araştırılıyor.

Sağlıklı spermler ile de aşılama ya da mikroenjeksiyon adı verilen yöntemler uygulanıyor. Bu özel sperm yıkama teknikleri sonucunda, tehlike hemen hemen yok denecek kadar az ama hiçbir süre sıfır olmadığının da altını çizmek lazım. Anne-baba adayına bu bilgiyi net olarak atamak gerekiyor.

1543586522_DH1A2055