SON DAKİKA

Haber Rizem

Hamas’tan İsrail’e ablukayı kaldırma çağrısı

Hamas’tan İsrail’e ablukayı kaldırma çağrısı
Bu haber 11 Eylül 2018 - 9:04 'de eklendi ve 135 views kez görüntülendi.

Eski Hamas Siyasi Ofis Başkanı Halid Meşal, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukanın ilk elden müzakereler olmaksızın sonlanmasını istediklerini söyledi.

ARACISIZ OLARAK ÇÖZÜM

Katar merkezli Al Jazeera televizyonuna konuşan Meşal, “İsrail, nasıl Gazze’den çıkmaya zoraki kaldıysa bize toprak ve hakimiyet vermesi için de buna zorunlu kalması gerekir.” dedi. AA’nın haberine göre; Meşal, hareketin, aracısız müzakereler olmaksızın İsrail’in ablukasının sonlanmasını istediğini kaydetti.

Hamas’ın sahip olduğu değerler pahasına hiç kimsenin hoşnutluğunu kazanmak için uğraşmayacağını vurgulayan Meşal, “Hamas, Batı’ya yaranmak isteseydi onu Beyaz Saray’da ve öteki Avrupa başkentlerinde görürdünüz.” ifadesini kullandı.

ŞARTSIZ UZLAŞI

Filistinli gruplar arasındaki uzlaşı meselesine de değinen Meşal, Hamas’ın uzlaşının gerçekleşmesi için gereken her şeyi yaptığını ve büyük adımlar attığını fakat Ramallah yönetiminin bu fırsatı değerlendirmediğini sözlerine ekledi.

Mısır’ın başkenti Kahire’deki müzakereler zarfında 12 Ekim 2017’de Filistin’deki bölünmüşlüğü tüketen “uzlaşı anlaşması” imzalanmıştı.

İsrail, 1967’deki Arap-İsrail savaşında Gazze’yi ele geçirmiş ama 2005’te bu bölgeden çekilmişti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER