Göz kazalarında ovmak niçin zararlıdır? Göze yabancı vücut kaçtığında ne yapmalıyız?
- Sağlık

Göz kazalarında ovmak niçin zararlıdır? Göze yabancı vücut kaçtığında ne yapmalıyız?

AĞIRBAŞLI OVALAMAYIN

Türk Oftalmoloji Derneği Oküler Travma Birimi Başkanı Doç. Dr. O. Murat Uyar “Göz yaralandığında kuşkusuz ovalamayın. Tanıdık Olmayan cisimlerin gözü daha artı çizmesine veya derinlere gitmesine niçin olmayın.” dedi.

Çevremizde sürmekte olan savaşlar, terör olayları, ülkemizdeki trafik kazaları, hâlâ önü bütün alınamayan meslek kazaları ve aile içi şiddete kadar travmadan yoğun bir coğrafyada yaşadığımızı belirten Uyar şunları söyledi:

GÖZ KAZALARI 100 KİŞİDEN 1’İNDE GÖRÜLÜYOR

“Gözler tüm beden yaralanmaları içinde %10 ’luk oran ile en fazla yaralanan organlarımızdan. Yüz kişiden biri yaşamı boyunca en düşük bir kez göz kazasına maruz kalıyor. Travmalar sonucunda göz kapaklarında ufak bir kesiden, göz küresinin her bir tabakasına, hatta gözün yerleştiği orbita denilen kemik boşluktaki kırıklara, daha da gerideki görme sinirlerinde ve göz çevresindeki kaslarda kesilmeye, kopmaya, tam körlüğe değin varabilen şiddette yaralanmalar olabilir.
Kimyasal yaralanmalarda, bilhassa inşaat sektöründeki kireç ilk kez olmak üzere evlerdeki çamaşır suyu, lavabo açıcı gibi temizleme malzemeleriyle olanlar başı çekmektedir. Hele bunların ve sivri, kesici cisimlerin çocukların eline geçmesi durumunda tehlike daha da büyümektedir.

KORUYUCU GÖZLÜK KULLANIN

Göz yaralandığında şüphesiz ovalamayın. Yabancı cisimlerin gözü daha fazla çizmesine veya derinlere gitmesine neden olmayın. Gözde açık bir bere oluştuysa yıkamak dışarıdan içeri mikrop girişine neden olabilir. Oysa kimyasal yaralanmalarda göz hekimine ulaşana değin bol yıkamak ve bandaj uygulayarak göz hekimine yol göstermek en mantıklı yaklaşımdır.

Şiddetli yaralanmalar sonrası hiçbir ameliyat bir gözü eski haline getiremez. Bugün çoğu iş yerinde zaten yer alan fazla da ucuz olan koruyucu gözlüklerin kullanılmaması nedeniyle birçok göz meslek kazaları sonucu kaybedilmektedir. Oysa bilinçlendirme ve korunma ile göz kazalarını % 47-65 oranında durdurmak mümkündür.