Gizli tanık: PKK’nın 15 Temmuz’dan haberi vardı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığınca eski Siirt 3. Komando Tugay Komutanı  Tuğgeneral Ahmet Şimşek, Yardımcısı Albay Alican Erkiletlioğlu ve Eruh 2. Komando  Tabur Komutanı Yarbay İsmet Cehreli ile İl Jandarma Komutan Yardımcısı Necati  Metin’in de aralarında bulunduğu 120’si tutuklu 320 kişi hakkında hazırlanan  iddianame, Siirt Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, terör örgütleri PKK ve FETÖ’nün ilişkisi ile PKK’lı  teröristlerin günler öncesinden darbe girişiminden haberdar olduğu gizli tanık  ifadesiyle ortaya çıktı.

15 TEMMUZ SAAT: 03:00’DE

İddianamede, 15 Temmuz saat 03.00 sıralarında Cumhuriyet Polis Merkezi  ve Doğukışla Askeri Tesislerine PKK mensupları tarafından eş zamanlı yapılan  roketatarlı saldırı üzerine il genelinde İl Emniyet Müdürlüğü, 3. Komando Tugay  Komutanlığı ve İl Jandarma Komutanlığının koordineli olarak ortak operasyon  başlattığı belirtildi.

OPERASYON BAHANESİ İLE ZIRHLI ARAÇLARI GÖNDERDİLER

İl Emniyet Müdürlüğü personeli ile PKK terör unsurlarına karşı ortak  operasyon görevi yürüten 3. Komando Tugayına bağlı olan ve Şeyh Türki Tepe ile su  deposunda kobra tipi araçlarda görevli bulunan askeri personelin, “Tugaydan emir  geldiğini” söyleyerek görev yerlerini terk edip tugaya döndüğü anlatılan  iddianamede, Kurmay Yarbay İsmet Çehreli’nin tabur komutanı olduğu Eruh’taki 2.  Komando Taburunun da il merkezinde terörist unsurlara yönelik operasyona katılma  bahanesi adı altında zırhlı araçları Siirt’e gönderdiği bildirildi.

PKK’LI TERÖRİSTLER ‘DARBE OLACAK’ DEDİ

İddianamede, sanıklardan gizli tanık “Çoban Yıldızı”nın ifadeleri  detaylı yer aldı. Söz konusu gizli tanık 14 Temmuz günü Pervari ilçesinde yaylada  hayvan otlatırken yanına PKK’lı iki teröristin geldiğini belirtti.

Teröristlerin, kendisine şehir merkezinden gelip gelmediğini sorduğunu  aktaran gizli tanık ifadesinde şunları kaydetti:

Geldiğimi söyledim. Siirt’te bir gelişme olup olmadığını sorunca her  şeyin normal olduğunu söyledim. Televizyon izleyip izlemediğimi,  Cumhurbaşkanımızın televizyona çıkıp çıkmadığını ve konuşup konuşmadığını  sordular. Sonrasında, iki gün sonra televizyonları izlememi, iki gün sonra  ülkenin karışacağını ve Cumhurbaşkanı ile Başbakanın öldürüleceğini ve ülkede  darbe yapılacağını söylediler.