Geçen Sene Yüzüne Bakılmayan Lahanalar Bu Yıl Yok Satıyor

Geçen Sene Yüzüne Bakılmayan Lahanalar Bu Yıl Yok Satıyor
Geçen Sene Yüzüne Bakılmayan Lahanalar Bu Yıl Yok Satıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karadeniz’in gıda ambarı olan 55 bin hektarlık Bafra Ovası’nda bu sene 10 bin dönüm beyaz, 10 bin dönüm de mor lahana ekimi yapıldı. Ovadaki lahana bahçeleri drone ile havadan görüntülendi. Geçen yıla göre yarıdan daha eksik ekilen lahananın kıymeti arttı. Imal miktarı azalınca fiyatlar fırladı, üretici ise az kalsın bayram etti.

GEÇEN YIL BAHÇEDE ÇÜRÜYORDU

Geçen yıl rağbet görmemesi sebebiyle bahçede çürüyen lahana, bu sene üreticisinin yüzünü güldürdü. Geçen sene kilosu 10 kuruştan alınmayan mor lahana acilen 1 lira 20 kuruştan, geçen sene kilosu 20 kuruşa satılamayan beyaz lahana ise 60 kuruştan satılıyor.

“ÜRETIM EKSIK, ISTEK FAZLA”

Geçen yıla oranla lahana üreticisinin epeyce mutlu olduğunu ifade eden Bafra Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bilgiç, “Bu sene Bafra’da lahana hasadı güzel geçiyor. Üreticinin yüzü lahana tamamen gülüyor. Üreticilerin geçen yıla oranla neşesi oldukça yerinde. Bu sezon mor ve beyaz lahana altın yılını yaşıyor diyebiliriz. Ekim alanı geçen yıla oranla epeyce az. Geçen yıl 25 bin dönüm alana ekilen beyaz lahana, bu yıl 10 bin dönüme ekildi. 30 bin dönüm alana ekilen mor lahana ise yine 10 bin dönüm alana ekildi. Bu da Bafra Ovası için büyük bir alan değil” dedi.

GEÇEN YIL 10 KURUŞTAN SATILIYORDU, BU YIL 1,5 TL’DEN

Geçen sene üretilen lahanaların para etmediğini dile getiren Bilgiç, “Geçen yılki lahanaları tarlaya gömmek zorunda kaldık. Bu yıl gübre, akaryakıt, tohum ve öteki girdi fiyatlarında çoğaltma yaşanınca üretici fazla ekim yapamadı. Az ekim var ama satışlar iyi. Lahana az olduğu için dürülmüş lahana hiç beklemiyor. Üreticiler sırasıyla olgunlaşan lahanalarını kesip satıyor. Lahana beklemediği için de para ediyor. Beyaz lahana geçen yıl 20 kuruştan satılıyordu. Bu günlerde ise 60 kuruştan satılıyor. Geçen sene, beyaz lahanalar gibi mor lahanalar da satılamayıp, tarlalara gömülmüştü. Bu sene mor lahana satışları da güzel gidiyor. Mor lahana da aralıksız istek olduğundan nedeniyle tarlada bekletilmeden kesilip hemen satılıyor. Mor lahana geçen sene 10 kuruştan satılıyordu, bu sene 1,5 TL’den satışına başlandı. hemen da 1 lira 20 kuruştan müşteri buluyor. Bu fiyatların daha da yükselebileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Geçen yıl çürümeye terk edilen beyaz ve mor lahanalar, bu sene adeta yok satıyor.