Erdoğan Merkel’e yaptığı görüşmedeki o anı anlattı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar’ı kapsayan resmi ziyaretleri sonrası uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Merkel’le yaptığı görüşmenin ayrıntılarını açıkladı. Erdoğan’ Merkel’e DİTİB’e yapılan operasyonlar hakkında Merkel’in yüzüne karşı ‘yanlış yoldasınız’ dediğini açıkladı.

“PAPAZLARA AJAN MUAMELESI YAPMAMIZ DOĞRU OLUR MU?”

“Yanlış yapıyorlar. DİTİB, Diyanet İşleri Başkanlığı’yla ilintili bir kurumdur; Avrupa’nın değişik yerlerinde yaşayan Müslüman kardeşlerimizin dini ihtiyaçlarını karşılayan bir kurum. Buranın imamlarına ajan muamelesi yapılmasının son derece tehlikeli ve kaygı verici olduğunu Şansölye Merkel’e söyledim. “FETÖ isimlerini bize bildirdikleri iddiasıyla kendilerine böyle bir muamele yapılıyormuş; kaldı ki bize o tür bir şey falan da bildirilmiş değil” dedim. Biraz bunaldı o noktada. “Yanlış yoldasınız” dedim.

Türkiye’de görev yapan papazlara ajan muamelesi yapmamız doğru olur mu? Konuyu araştıracaklarını söyledi. Almanya’nın yeni cumhurbaşkanı Sayın Steinmeier ile telefon görüşmem oldu. Devir-teslimden sonra inşallah Almanya’ya ayrıca bir ziyaret düşünüyorum. Cumhurbaşkanı Steinmeier ile, belki o vesileyle tekrar Şansöyle Merkel ile görüşeceğim. Bu meseleyi tabii ki yüz yüze de görüşeceğim, çünkü son derece tatsız ve rahatsız edici bir gelişme.”