SON DAKİKA

Haber Rizem

Egzersiz Bakanlığı, Toplum Yararına Alıştırma Programı Dahilinde 80 Bin Kişiyi İşe Alacak

Egzersiz Bakanlığı, Toplum Yararına Alıştırma Programı Dahilinde 80 Bin Kişiyi İşe Alacak
Bu haber 11 Eylül 2018 - 12:56 'de eklendi ve 239 views kez görüntülendi.

Aile, Alıştırma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, okulların açılmasıyla birlikte toplum yararına egzersiz programı dahilinde 80 bin kişiyi istihdam edecek. Bu kişiler okulların temizleme, bakım ve onarımı görevlerinde çalışacak.

80 BİN BIREY İŞE ALINACAK

Milli Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı mektep yaşamının huzuru, güvenliği ve sağlığı için müşterek çalışacak. Üç bakanlık arasında imzalanacak “Güvenli Okul, Güvenli Gelecek” işbirliği protokolüyle, Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı okullara Aile, Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR kanalıyla, okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) dahilinde 60 bin karakter ödeneği il müdürlüklerine aktaracak. Keza, okullarda yine TYP üzerinden görevlendirilecek takriben 20.000 ‘tehlikesiz eğitim koordinasyon görevlisi’, mektep yönetimleri ve mektep aile birlikleri aracılığıyla gelişmeleri an be lahza peşine düşüp takip ederek mümkün sorunlar karşı gereken tedbirlerin çabuk bir şekilde alınmasını sağlayacak. Bu Nedenle toplamda 80 bin kişi TYP’den faydalanacak.

ÇOCUKLARIN SAĞLIKLI VE TEHLIKESIZ BİR ORTAMDA EĞİTİM ALMALARI SAĞLANACAK

TYP’ye ilişkin başvurular İŞKUR üzerinden alınırken, program okulların açılmasıyla birlikte başlayacak. Konuyla ilgili açıklamada yer alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Yürütülen çalışmalar ile çocuklarımızın ve gençlerimizin daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim almasının nitelikli eğitimin olmazsa olmaz bir parçası olduğunun bilinciyle hem ailelerin gözünün arkada kalmaması ayrıca de evlatlarımızın hijyenik şartlarda eğitim alması için Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı ile beraber kayda değer bir adım atıyoruz” dedi.

İŞKUR üzerinden alınacak başvuruların arkasından program, ders zilinin çalmasıyla birlikte başlayacak. Eğitim öğretim yılı süresince de devam edecek. TYP dahilinde okullarda tayin alacak her bir iştirakçi için aylık asgari ödenti üzerinden ödemeler gerçekleştirilecek.

TYP NEDİR?

Türkiye’nin istihdam kurumu olan İŞKUR işgücü piyasasına girmekte zorlanan vatandaşların toplum yararına bir iş yapmasını veya bir hizmet gerçekleştirmesini sağlıyor. Bu durumdaki vatandaşların çalışma alışkanlığı ve disiplinini kazanması ve geçici gelir desteği verip, meslek gücü piyasasına uyumunun kolaylaşmasi hedefleniyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER