SON DAKİKA

Haber Rizem

Eğitim kurumlarının açılmasına yeni düzenlenme

Eğitim kurumlarının açılmasına yeni düzenlenme
Bu haber 11 Eylül 2018 - 9:04 'de eklendi ve 267 views kez görüntülendi.

Ulusal Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Isim Verme Yönetmeliğinde Değiştirme Yapılmasına Dair Yönetmelik” Devlete Ait Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ÖĞRENCİ SAYISI

Buna kadar, ulaşım şartlarının elverişsiz olması veya öğrenci velilerinin tamamının çocuklarının nakliye aracılığıyla eğitime erişim kapsamında öğrenim görmelerini istememeleri durumunda, ilkokul 1-4’üncü sınıflarda öğrenci sayısının toplamda en düşük 8 olması ve valilikçe gerekli görülmesi halinde Bakanlıkça bu ilkokulların açık kalması sağlanabilecek.

LİSE İÇİN NÜFUS ŞARTI

Yapılan değişikle, Anadolu lisesi açılabilmesi için okulun açılacağı mesken birimi merkez nüfusunun 10 bin veya ilçeye tabi çevre köyleri ile birlikte en az 20 bin olması, Anadolu imam hatip lisesi açılabilmesi için de okulun açılacağı yerleşim birimi merkez nüfusunun 5 bin ya da mesken birimine alt mahalle ve köyleri ile birlikte asgari 10 bin olması gerekmeyecek.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu bünyesinde mesleki eğitim merkezinin açılabilmesi için aynı yerleşim biriminde egemen mesleki eğitim merkezi bulunmaması şartı aranmayacak. Toplam nüfusu 200 binin aşağıda olan illerde nüfus şartı aranmaksızın il merkezinde bir rehberlik ve araştırma merkezi açılabilecek.

Eğitim kurumlarının açılmasına yeni düzenlenme

OKULAR ÖĞRENCİ YETERSİZLİĞİ SEBEBIYLE NAKLEDİLECEK

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunun öğrenci sayısının yetersizliği sebebiyle bir alanın maddesel kapasitesi ve donatımı uygun olan yeni veya mevcut bir başka mesleki ve teknik ortaöğretim kurumuna öğrenci, hoca, donatımıyla nakledilebilecek.

Bunun için öneri, il ulusal eğitim müdürlüğünce hazırlanacak gerekçeli rapor, valilik görüşü ile birlikte şubat sonuna kadar Bakanlığa gönderilecek.

Mesleki ve teknik Anadolu lisesi Anadolu teknik programının açılabilmesi için kurum bünyesinde Anadolu iş programı yeralma şartı aranmayacak.

Toplam öğrenci sayısının okul öncesi ve ilkokullarda 10, ortaokullar, imam konuşmacı ortaokulları ve yatılı alan ortaokulları ile ortaöğretim kurumlarında 40’ın altına düşmesi halinde ilgili okullar kapatılacak.

Eğitim kurumlarının açılmasına yeni düzenlenme

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER