SON DAKİKA

Haber Rizem

Ege Denizi’nde 7 ayda 26 firari göçmen yaşamını yitirdi

Ege Denizi’nde 7 ayda 26 firari göçmen yaşamını yitirdi
Bu haber 05 Ağustos 2018 - 8:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sahil Emniyet Komutanlığı göre açıklanan 2018 yılı baştan savma göç istatistiklerine göre, 1 Ocak- 31 Temmuz tarihleri arasında havadan ve denizden 334 firari göçmen operasyonu gerçekleştirildi. Bu operasyonlar sonucu Ocak ayında bin 634, Şubat ayında bin 46, Mart ayında bin 534, Nisan ayında 2359, Mayıs ayında 3 bin 184, Haziran ayında bin 921 ve Temmuz ayında ise 2 bin 331 firari göçmen yakalandı.

Yasa dışı yollardan yurt dışına kaçmak üzereyken ele geçirilen toplam 13 bin 981 kaçak göçmenin büyük çoğunluğunun Suriye uyruklu olduğu açıklanırken, yakalanan göçmenler ifadelerinin alınmasının peşinde il göçmen bürolarına teslim edildi. Sahil güvenlik ekiplerinin 2107 yılının birincil yedi ayında ise 198 firari göçmen operasyonu düzenlediği ve bu operasyonlarda 8 bin 45 kaçak göçmeni yakaladığı öğrenildi.

7 AYDA 26 FIRARI HAYATINI KAYBETTİ

Kötü hava şartları, standarda uymayan deniz araçları, kapasitelerinin üzerinde insanla doldurulan botlar ve ölümle sonuçlanan üzücü olaylara karşın Yunan adalarına geçirmek isteyen firari göçmenlerin Ege Denizi ’nde umuda yolculuğu devam ediyor.

Özellikle Kuşadası, Didim, Bodrum, Ayvalık, Çeşme gibi Yunan adalarına yakın noktalar kaçak göçmenlerin en çok tercih ettiği yerler aralarında yer alıyor. Buradan bir fırsatını bulan firari göçmenler yasa dışı yollardan Sisam, Sakız, İstanköy, Midilli gibi Yunan adalarına kaçabilmenin yollarını arıyor. Sahil güvenlik ekiplerinin havadan ve denizden Ege Denizi ’nde aldıkları önlemlere rağmen firari göçmenlerin umuda yolculukta ısrar etmeleri sebebiyle Ocak-Temmuz ayları aralarında Ege Denizi ’nde meydana gelen kazalar sonucu toplam 26 firari göçmen hayatını kaybetti.

Ege Denizi'nde 7 ayda 26 kaçak göçmen yaşamını yitirdi

26 İNSAN TACİRİ YAKALANDI

BU ARADA, yasa dışı yollardan yurt dışına gitmeye çalışan kaçak göçmenlerin bu firari geçişlerini organize ettiği ileri sürülen 26 birey de yılın birincil yedi ayında sahil güvenlik ekipleri kadar yapılan operasyonlarla yakalanarak, mahkemeye sevk edildi.

Ege Denizi'nde 7 ayda 26 kaçak göçmen yaşamını yitirdi

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER