Duyarsız Sürücüye Yanlış Parkın Bedeli 916 Liraya Patladı
- Ekonomi

Duyarsız Sürücüye Yanlış Parkın Bedeli 916 Liraya Patladı

Denizli’de hatalı park sebebiyle aracını kullanamayan vatandaşın, diğer şoför hakkında açtığı 1 lira tazminat talebini taşıyan davada duruşma, tazminatın ödenmesine hükmetti.

Avukat olan Kemal Yazır, geçen yıl Eylül ayında 20 AVU 89 plakalı cipini Yargı Mahallesi Hasan Gönüllü Bulvarı üstünde kaldırım kenarına park etti. Bir süre sonra aracının yanında gelen Yazır, 20 NF 279 plakalı otomobilin, kendi aracının çıkmasını engeller şekilde park edildiğini gördü. Bir zaman sonradan durum yerine gelen Muhittin Y, otomobilini çekti. Kemal Yazır, Muhittin Y’nin hiçbir şey olmamış gibi davrandığı, özür dilemediği ve 20 dakikalık umma neticesi maddesel kayba uğradığı gerekçeleriyle Denizli 2. Asliye Hukuk Mahkemesinde 1 liralık tazminat davası açtı.

DURUŞMA TAZMİNATIN FAİZİYLE ÖDENMESİNE HÜKMETTİ

Gerekçeli kararı açıklanan davada duruşma başkanı, Muhittin Y’nin otomobilini yanlış park etmesi sonucu davacının çıkışını engelleyerek zaman ve emek kaybına niçin olduğuna karar verdi. Aylık geliri 5 bin lira olan davacının, olay günü 20 dakika 26 saniye hileli bekletildiğini tespit eden duruşma, davacının 7 lira 9 kuruş iş ve güç kaybına uğradığını belirledi. Davacının fiziksel tazminat olarak açtığı 1 liranın hukuki faiziyle birlikte davalıdan alınmasına karar veren mahkeme, 468 lira 10 kuruş olan suçlama giderleri ile 35 lira 90 kuruş harç bedelinin de davacıya verilmesine hükmetti.

“HEDEF TOPLUMSAL DUYARLILIK”

Kemal Yazır’ın avukatı Hüseyin Gözgü, gazetecilere yaptığı açıklamada, hatalı park yüzünden insanların mağdur edildiğini belirterek, toplumsal hassaslık oluşturmak için sembolik olarak böyle bir dava açtıklarını belirtti. Yazır, “Mahkeme, açtığımız 1 liralık fiziki tazminatla birlikte davalının mahkeme masraflarını ödemesine hükmetti. Suçlama giderleri ve harç bedelinin yanı sıra icra masraflarıyla beraber bu miktar, 916 lirayı buldu.” diye konuştu.