SON DAKİKA

Haber Rizem

Dünyanın en iyi havalimanları

Dünyanın en iyi havalimanları
Bu haber 02 Ağustos 2018 - 10:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Aybüke SENGİR / email protected

Havaalanı işte, 1-2 saat durup gidiyoruz, ne önemi var ancak? Diye düşünüyorsanız uzun saatler rötar yapmamış uçaklara denk gelmemişsiniz çağrıda bulunmak ama. Yolculuk ettiğimiz ülkelerde birincil bacak bastığınız yer havalimanları. Doğal olarak ilk izlenim de insanları epeyce etkiliyor. Kimisi uzay üssü gibi, kimisine muz bahçelerinden geçilerek gidiliyor, kimisinde ise günlerce yaşasan sıkılmazsın. Çoğu insan yaptığı seferler ve aktarmalar nedeniyle havalimanlarında uzun vakitler geçiriyor, bununla beraber havalimanları genelde bulunduğu şehir için bir prestij haline geliyor. İşte dünyanın en iyi havalimanları…

YENİ ZELANDA – WELLİNGTON INTERNATIONAL AIRPORT

Yeni Zelanda deyince aklına Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi serisi gelmeyen yoktur herhalde. Yeni Zelanda ’nın en fazla nüfusa sahip olan ikinci şehri olan Wellington ’da bulunan bu havaalanı, film serilerine ait olan heykellerle süslü. Siz pasaport kuyruğunda beklerken Gandalf üzerinizde uçuyor mesela. Dışarıdan bakıldığında da kaya güya bir görünüm sunuyor yolculara.

Dünyanın en iyi havalimanları

ULAŞIM

Wellington Havaalanı’na çift yönü olan ulaşım seçenekleri var. Airport Flyer ekspres otobüs servisi, Wellington Milletlerarası Havalimanı’ndan Hutt Vadisi’ne, Wellington’un merkezine ve Queensgate’e kadar uzanıyor. Otobüsler her 20 dakikada bir hareket ediyor ve terminalin güney ucundan giriş katından ayrılıyor. Ücretsiz Wi-Fi de özellikleri arasında.

Dünyanın en iyi havalimanları

TÜRKİYE’DEN İKİ AKTARMA

Türkiye ’den Wellington ’a direkt uçuş imkânı bulunmuyor. İstanbul ’dan 2 transfer yaparak buraya ulaşabilirsiniz. Aktarma yapılabilen duraklar; Singapur, Bangkok, Kuala Lumpur, Hong Kong, Şanghay, Manila, Dubai, Pekin, Sydney, Melbourne ve Brisbane. Uçuş süresi aktarmalar dahil 25-30 saat arası değişiyor.

Dünyanın en iyi havalimanları

DUBAİ INTERNATIONAL AIRPORT

Dubai şehir olarak başlı başına abartının ve gösterişin merkezi konumunda. Haliyle havaalanı da bu adına yakışacak şekilde tasarı edilmiş. Havaalanından çok, lüks bir alışveriş merkezi görünümünde olan bu tesiste özel tasarıma sahip ürünlerin satıldığı butiklerden, değeri milyonları bulan parçaların satıldığı mücevher mağazalarına kadar her şey var. Çöl ortamına uygun bir şekilde vaha görünümü verilmeye çalışılmış bu havaalanında uyumanız için uyku odaları da bulunuyor. Buraya THY ile aktarmasız uçuşlar var, yaklaşık olarak da 4 saat 15 dakika sürüyor.

Dünyanın en iyi havalimanları

DUBAİ DUTY FREE

Terminali’ne girişte, kolaylıkla kendinizi Dubai’nin büyük kasaba merkezinde yer alan meşhur alışveriş merkezlerinden birinde sanabilirsiniz. THY ’nin kullandığı Terminal 1 ’de bulunan merkezde mücevher, parfüm ve tasarımcı giysilerinden çocuk oyuncakları ve tüketici elektroniğine değin her şeyin bulunduğu bir dizi Duty Free mağazası göreceksiniz. Fiyatlar da fantastik ucuz.

Dünyanın en iyi havalimanları

TAYLAND – KOH SAMUİ AIRPORT

Sırada şu esas dek bahsettiğimiz tüm havalimanlarından ayrı bir konsepte sahip olan Koh Samui, Tayland var. Terminal binasına giriş yaptıktan sonra, gıda-içecekten internete ve hatta otele değin her şey bedava. Aktarma, fotoğrafta gördüğünüz araçlarla sağlanıyor ve onun için de hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Şehir Halkı merkezinden on yedi kilometre uzaklıkta bulunan Samui Havaalanı ’ndan taksiyle merkeze gelmek mümkün. Thai stili ahşaptan yapı edilmiş ve içi adamakıllı rengârenk tropik çiçeklerle ve ağaçlarla süslü olan Samui Havaalanı, adanın güzelliği hakkında sizi önceden zihin sahibi yapıyor.

Dünyanın en iyi havalimanları

KOH SAMUI ’YA NASIL GİDİLİR

Haftanın yedi günü Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı ’ndan Suvarnabhumi Milletlerarası Havalimanı‘na takriben on üç saatlik bir yolculukla ulaştığınızda, transfer yaparak bir saatlik uçuşun arkasından Samui Havaalanı ’na varıyorsunuz.

Dünyanın en iyi havalimanları

Dünya genelinde eşi yarı bulunmayan bu havalimanına yolunuz düşerse ne dediğimi anlayacaksınız.

Dünyanın en iyi havalimanları

FİNLANDİYA – HELSİNKİ INTERNATIONAL AIRPORT

Fotoğrafı görür görmez yazıya hatalı resim eklenmiş diye düşünmüş olabilirsiniz fakat hayır, ayrıntılarıyla dürüst. Helsinki havaalanında bedava yoga ve pilates derslerinden fin hamamına değin her şey var. Fin tarzını yansıtan bu güzel havalimanı en ince ayrıntısına kadar yolcuların rahatı düşünülerek planlanmış. İnsan bu havaalanında uçağı rötar yapsın ister.

Dünyanın en iyi havalimanları

HAVALİMANINA ULAŞIM

Türk Hava Yolları ile 3 saat 25 dakikalık bir süreyle aktarmasız uçabiliyorsunuz.

Havaalanının bünyesinde 2 tane terminal bulunuyor. Şehir merkezine, terminal çıkışlarında bulunan ve 15 dakikalık periyotlarla hareket eden 615 ve 615T numaralı halk otobüsü hatlarıyla ulaşma imkânınız var. Bunların dışında, Helsinki Vantaa Uluslararası Havalimanı ’ndan şehir merkezine ulaşmanızı sağlayacak bedava shuttle servisleri var. Kent merkezine varmak için taksi seçeneğini de kullanabilirsiniz. Oysa taksi seçeneği otobüsten 5 kat daha pahalıya geliyor bilginiz olsun.

Dünyanın en iyi havalimanları

KANSAİ INTERNATIONAL AIRPORT – OSAKA, JAPONYA

Japonya Kansai Uluslararası Havaalanı, Osaka Körfezindeki yapay dolgu bir ada üstünde yapılan inşaatı ile dillere epope bir havalimanı fiilen. Japon ekonomisinin adeta kalbi Osaka, bir yanlamasına geleneksel mimarisiyle ziyaretçilerini vakit yolculuğuna çıkartırken, diğer yana kenti süsleyen çağdaş yapılarıyla olağanüstü gözüküyor. Gökdelenlerle doymuş bir bölgeye tarihi bir kalenin ucundan bakılabiliyor, ayrıca yerden metrelerce yüksekte bir gökdelenin terasından da kentin tarihi binalarını, ormanlarını seyredebileceğiniz Osaka, size farklı bir tecrübe yaşatıyor.

Dünyanın en iyi havalimanları

BENZERSIZ MİMARİ

1100 hektar üzerine kurulu Kansai havalimanı başlarda tartışma yaratsa da, Kobe depreminden az kalsın hasarsız çıkması sonucu insanların güvenini kazanmayı başardı. Hava trafiğinin yoğun olmasından dolayı Japonya ’da benzeri havaalanlarının ve suni adaların sayısının artması bekleniyor.

Dünyanın en iyi havalimanları

HAVALİMANINA ULAŞIM

İstanbul ’dan Osaka ’ya direkt ve aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. İstanbul-Osaka arası aktarmasız uçuşlarda 11 saat sürüyor. Biletinizi alırken aradaki saat farkını da göz önünde bulundurmalısınız. Kansai Uluslararası Havaalanı ’ndan iki ayrı tren yolu geçiyor. Hem şehir merkezine giden otobüsler ve limuzin hatları da havalimanından hizmet veriyor.

Dünyanın en iyi havalimanları

BIRÇOK ULAŞIM AĞI VAR

Havalimanından büyük kasaba merkezine gitmek için en uygun yol, Osaka tren istasyonunun yakınlarındaki otellere ulaşım karşılayan limuzin otobüslerini tercih etmek olacak. Bu hatta servis yapan limuzin otobüslere 2 numaralı terminalden binebilirsiniz.

Japonya ’nın öteki şehirlerden Osaka ’ya gidecekseniz tren veya otobüs hatlarını da kullanabilirsiniz. Kyoto, Tokyo gibi şehirlerden Osaka ’ya tren ve otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER