Dünyaca Ünlü Commerzbank 2019 Sene Sonu Dolar/TL Tahminini Düşürdü
- Ekonomi

Dünyaca Ünlü Commerzbank 2019 Sene Sonu Dolar/TL Tahminini Düşürdü

Almanya merkezli Commerzbank analistleri kadar Türkiye Istatistik Kurumunun (TÜİK) dün açıkladığı Kasım ayı enflasyonuna ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) politikalarına ilişkin bir veri notu paylaşıldı. Bilgi notunda, “Dünkü, beklenenden daha iyi gelen Kasım ayı enflasyon verisinin gerisinde TCMB politikalarına ve dolar/TL beklentimize ilişkin tahminlerimizi revize ettik.” denildi.

ENFLASYON YÜZDE 15’E DÜŞECEK

Merkez Bankasından artık yeni bir faiz artırımının beklenmediği aktarılan notta, “Enflasyon, muhtemelen 2019’un ikinci çeyreği itibarıyla yüzde 15’e dürüst gelecek ve TCMB olasılıkla repo faizini 2019’un birincil çeyreğinden başlayarak kademeli olarak düşürecek.” ifadesi kullanıldı.

DOLAR 2019 SONUNDA 5,75 OLACAK

Dolar/TL kuruna ilişkin tahminlerin de yer aldığı veri notunda “Merkez Bankası’nın faizleri fazla düşürmeyeceği varsayımıyla, dolar/TL’nin daha önceki tahminimiz olan 6,50 yerine 2019 yılı sonunda 5,75 seviyesine ulaşacağını varsayım ediyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

LİRA ZAYIFLAYABİLİR

Veri notunda aynı zamanda, bütün yatırımcıların, yüzde 21 olan mevcut çekirdek enflasyon oranının hala mutlak verilerine kadar yüksek olduğu ve liradan gelen enflasyon geçiş baskısının hala yüzde 40 seviyesinde bulunduğu bildirildi. Yalnızca para politikasının doğru yönetimiyle, TCMB’nin ekonomiyi ve döviz kurunu yumuşatabileceği belirtilmiş data notunda, orta vadede, Türkiye’nin esas sorunlarının çözülmesinin daha uzun vakit alacağı ve liranın zayıflayabileceği görüşü paylaşıldı.

ENFLASYON KASIM’DA YÜZDE 1,44 DÜŞTÜ

Türkiye Istatistik Bilimi Kurumunun dün açıkladığı verilere tarafından, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Kasım’da aylık bazda yüzde 1,44, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 2,53 düşüş gösterdi. Yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 21,62, yurt içi imalatçı fiyatlarında yüzde 38,54 oldu.