Doğu Ekspresi'nin Bilet Fiyatları Açıklandı
- Ekonomi

Doğu Ekspresi’nin Bilet Fiyatları Açıklandı

Ankara Garı’ndan her gün saat 17.55’te kalkıp, ertesi gün saat 18.30’da Kars Garı’na varan Doğu Ekspresi’nde gezi takriben 24,5 saat sürüyor.

GENÇLERİN TUTUKUSU HALİNE GELDİ

Ankara’da başlayan ve Kars’ta biten Doğu Ekspresi, masalsı manzaralar sunan kompartımanlı tren yolculuğu için yeni yolcularını bekliyor. Türkiye’nin en uzun tren yolculuklarından biri olan ve TCDD Nakliyecilik AŞ kadar işletilen Doğu Ekspresi, Ankara’da başlayıp, Kars’ta sona eriyor. Geçen sene 324 bin yolcuya hizmet veren Doğu Ekspresi’yle bu yılın 10 ayında 363 bin kişi yolculuk yaptı.

Özellikle genç kitle arasında popüler olan Doğu Ekspresi güzergahı Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars’tan oluşuyor. Ara duraklarda birkaç dakika duraklarken, başlıca duraklarda ise bu zaman 10-15 dakikaya kadar çıkabiliyor. Ankara-Kars arası seferlerde duraklardan kalkış saatleri Ankara’da 17.55, Kayseri’de 00.48, Sivas’ta 04.19, Erzincan’da 10.32 olarak belirlendi.

UYGUN FİYATLARLA MASALSI GEZI

Uzun süredir Ankara-Kars seferlerini sürdüren Doğu Ekspresi, özellikle gençler arasında rağbet görmesiyle popüler olmaya başladı.

Yolcu gençlerin oluşturduğu minik gruplar tarafından kullanılan Doğu Ekspresi, sosyal medyada yapılan paylaşımlar ile öbür gezginlerin de ilgisini çekmeyi başardı. aynı zamanda uygun fiyat karşılığında masalsı bir yolculuk deneyimi sunması Doğu Ekspresi’nin popüler olmasını karşılayan bir diğer sebep oldu.

Doğu Ekspresi, Ankara Garı’ndan her gün saat 17.55’te kalkıyor. Ertesi gün saat 18.30’da Kars Garı’na varıyor. Gezi, takriben 24,5 saat sürüyor. Kars’tan seferler ise her gün sabah saat 08.00’da başlıyor.

BİLET FİYATLARI 48 LİRADAN BAŞLIYOR

TCDD Nakliyecilik AŞ tarafından sunulan Doğu Ekspresi hizmeti, 48 lira ila 188 lira arasında değişen fiyatlarda “masalsı” bir seyahat deneyimi sunuyor.

Taşımacılık AŞ kadar Doğu Ekspresi için indirimli biletler de sunuluyor. Gidiş-dönüş bileti ve “Genç Bilet” alanlara yüzde 20 indirim sağlanıyor. Söz konusu indirimden, 13-26 yaş arası gençler faydalanabiliyor. bunun dışında öğretmenlere, askeri yolculara, en düşük 12 şahsiyet gruplara, 60 yaş üzeri yolculara, basın kartı ve TCDD çalışanı veya emeklisi eşine de yüzde 20 indirim imkanı sunuluyor.

DOĞU EKSPRESİ VE VAGON ÇEŞİTLERİ

Trende pulman, örtülü kuşetli ve yataklı olarak üç farklı özellikte yolculuk etme olanağı sağlanıyor.

Bütün yolculuğun koltukta geçirildiği ve yataklı alternatifin bulunmadığı vagon olan Pulman’da koltukların tamamı kendi civarda dönebiliyor. Örtülü Kuşetli ise ortak ikili koltuk üstünde ranza şeklinde yatakların bulunduğu ve 4 kişinin konaklayabildiği odaların olduğu vagona deniyor. Doğu Ekspresi’nde en fazla yataklı vagon tercih ediliyor. Küçük buzdolabı, özel lavabo ve rafın olduğu bu vagon tipinde, oda ısısı istenildiği gibi ayarlanıyor.

Doğu Ekspresi’nde yemekli vagondaki restoranda konuklara hizmet veriliyor. Doğu Ekspresi ile bembeyaz kar manzaralarını bakmak isteyenler ocak-şubat aylarını, Doğu’nun yemyeşil yaylalarını bakmak isteyenler ise mayıs-haziran dönemini tercih ediyor.