Dev Köroğlu Heykelinin Montajına Başlandı

Dev Köroğlu Heykelinin Montajına Başlandı
Dev Köroğlu Heykelinin Montajına Başlandı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bolu Belediyesi tarafından Alpagut Mahallesi’nde yapımına 2016 yılında başlanan ve 75 bin metrekare alanda inşa çalışmaları süren Uluslararası Köroğlu Parkı’nda incelemeler devam ediyor. Parkın en manâlı parçası olan ve Kazakistan’da yapıldıktan daha sonra üç parça halinde Bolu’ya getirilen dev Köroğlu heykeli, 500 tonluk vinç yardımıyla birleştirilmeye başlandı. Kurulum işleminin tamamlanmasının ardındaki, tonlarca ağırlıktaki heykel, kural ile takriben 70 metre yüksekliğe ulaşacak.

“ULUSLARARASI KÖROĞLU PARKI’NIN YAPIMINA BAŞLADIK”

Parkı ziyaret eden ve incelemeler hakkında yetkililerden data alan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, göreve geldiğinde Atatürk Orman Parkı’nı Boluluların hizmetine sunduklarını hatırlatarak, “Şu an orası yaşayan bir park oldu. sonradan güneyde de Karaçayır Parkı’nı yaptık. O da yaşamış bir park oldu. Kuzey tarafta o büyüklükte bir parkımız yoktu şu lahza Milletlerarası Köroğlu Parkı diye adlandırdığımız parkın yapımına başladık.” diye konuştu.

“CET SPORLARI BURADA YAPILACAK”

Parkın Türk dünyası ile Bolu’nun kucaklaşmasını sağlayacağını belirten Yılmaz, ata sporlarının da burada yapılacağını, cet binilebileceğini, cirit ve güreş yapılabilecek alanları planladıklarını anlattı. Yılmaz, Köroğlu heykelini düzenlenen uluslararası müsabaka sonucunda Kazakistanlı bir heykeltıraşın yaptığını dile getirerek, “Heykel yapıldıktan sonra Kazakistan’dan Bolu’ya getirildi. Alanda kurulum işlemleri yapılıyor. Kaidesi de bitmiş durumda. Hafta sonuna kadar heykelin kaideye yerleştirilmesi için araştırmalar devam edecek.” ifadelerini kullandı.

“ANADOLU OTOYOLU VE D-100’DEN GEÇEN CÜMBÜR CEMAAT BU HEYKELİ GÖREBİLECEK”

Parkın seçildiği yerin tepelik bir alan olduğuna değinen Yılmaz, “Anadolu Otoyolu’ndan ve D-100 kara yolundan geçen herkes, bu heykeli görebilecek. Heykeli gördükten sonra bir Köroğlu diyarına gelindiğini, Köroğlu diyarının yiğit insanlarının burada yaşadığını hissettirmek için bu heykeli yukarıya koyacağız.” şeklinde konuştu.

Dev heykelin montajından görüntüler;