Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na Tepki: 'Yalansa Bunda, Iftira İse Bunda'
- Siyaset

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na Tepki: ‘Yalansa Bunda, Iftira İse Bunda’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na tepki: “Yalansa bunda, iftira ise bunda”
Cumhurbaşkanı Erdoğan MÜSİAD EXPO kapanış törenine katıldı
Recep Tayyip Erdoğan:
“Yalansa bunda, kötüleme ise bunda”
“Karanlık güçlerin beslediği, üzerimize saldığı ne kadar örgüt varsa hepsini tepeledik”
“Savunma sanayinde 65 milyar dolarlık hacme ulaştık”
“Saldırılarla planların gerisine düşsek de, hedefimize ulaşmakta kararlıyız”
“Gönül dünyamızın kapılarını ardına kadar açık tutuyoruz”

İSTANBUL – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhuriyet Ahali Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek, “Bu zat çıkmış utanmadan bizim hastanelerimizde ameliyatların zeka yapılmadığından bahsediyor. Yalansa bunda, kötüleme ise bunda. Gece başka yatıyor, sabah başka kalkıyor, böyle bir adam” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MÜSİAD 17. EXPO kapanış törenine katıldı. Törende konuşan Erdoğan, Türkiye’nin geçmiş 16 yıldaki kazanımlarını anlattı.
Türkiye’nin turizmde 40 milyon ziyaretçi üzerine çıktığını vurgulayan Erdoğan, “Döviz rezervlerimiz son dönemdeki dalgalanmalar sebebiyle epeyce bir gerileme olsa da yeniden 90 milyar dolar üzerine çıkmış bulunuyoruz. Göreve geldiğimizde IMF borcumuz 23.5 milyar dolardı. Bu borcu 2013 yılında sıfırlamak itibariyle defteri kapattık. Ekonomideki bu genel ilerleme yanına temel hizmet alanlarının her birinde tarihi yatırımlara imza attık. Eğitim altyapısı ile ilgili eksiklikleri ortadan kaldırmakla işe başladık. Eğitime ayrılan kamu kaynağını 10 milyar liradan 120 milyarın üstüne çıkartarak bütçede ilk sıraya yükselttik. Sınıf sayısını 288 bin ilave ile 575 bine, öğretmen sayısını 920 bine çıkartarak bu alandaki sorunları büyük ölçüde çözdük. Üniversite sayımızı 130 ilave ile 206’ya. Akademik personel sayışımız 158 bine çıkardık. Yeni dönemde enerjimizi kalitenin yükseltilmesine vererek evlatlarımızın zihni ile birlikte gönüllerini de doyuracak bir talim edep sistemi kurmanın çabası içinde olacağız” diye konuştu
“Yalansa bunda, kötüleme ise bunda”
Sıhhat sisteminde yapılan reformlarını andıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek, “Biz geldiğimizde bu bay Kemal’in Sosyal Sigortalar Kurumu başında olduğu dönem bu ülkenin az kalsın bir intihar dönemiydi. Vatandaşların kuyruklarda nasıl inim inim inletildiğini biliyoruz. Benzer sıkıntıları sigorta hastaneleri kapısında biz de yaşadık. Bu zat çıkmış utanmadan bizim hastanelerimizde ameliyatların deha yapılmadığından bahsediyor. Yalansa bunda, iftira ise bunda. Gece başka yatıyor, sabah diğer kalkıyor, böyle bir adam. Siyaset yalancılık sanatı değildir. Siyaset insanları dürüstçe adil yönetme sanatıdır” biçiminde konuştu.
“Karanlık güçlerin beslediği, üzerimize saldığı ne dek örgüt varsa hepsini tepeledik”
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında terörle mücadele vurgusu da yaparak, “Emniyet kapsamında terör örgütlerine sınırlarımız dahilinde ve haricinde vurulan darbeler tamamen milletimiz refah içinde hayatın sürdürebilmektedir. Karanlık güçlerin beslediği, büyüttüğü ve üzerimize saldığı ne kadar örgüt varsa hepsini tepeledik, tepeliyoruz” ifadelerini kullandı.
“Savunma sanayinde 65 milyar dolarlık hacme ulaştık”
Üretime yönelik destek programlarına uyarı çeken Erdoğan, “Sanayi sektöründe üreten, istihdam ortaya çıkartan herkese yönelik yardım programlarını hayata geçirdik. Özellikle kobilere, AR-GE merkezlerine, teknoparklara, organize sanayi bölgelerine özel önem verdik. Savunma sanayi, AK parti döneminde en büyük ilerlemeyi sağladığımız stratejik alanların başında geliyor. Savunma sanayinde potansiyelimiz göreve geldiğimizde neydi. O vakit 20 milyar dolarlık bir hacme sahiptik. Biz bunu 65 milyar dolara çıkardık. şu anda kendi kendine yetme noktasında bir güce sahibiz. Daha ileri gideceğiz” açıklamalarında bulundu.
“Saldırılarla planların gerisine düşsek de, hedefimize ulaşmakta kararlıyız”
Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi içerisinde yer almasını hedeflediklerinin altını çizen Erdoğan, “Türkiye’nin kat ettiği mesafe önemlidir ama hedeflerimiz daha önemli. Biz ülkemizi 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden haline getirmek istiyoruz. Son 5 yıldır tekrar tekrar yaşadığımız saldırılar sebebiyle ara sıra planlamamızın biraz gerisine düşmüş olmakla birlikte hedefimize ulaşmakta kararlıyız. Amacımız ihracatını 500 milyar dolara, milli gelirini 2 trilyon dolara çıkarmış, her alanda tasarımdan üretime söz sahibi bir ülke olarak kendimiz ile birlikte bütün dostlarımız da ileri taşımaktır” dedi.
“Gönül dünyamızın kapılarını sonuna kadar açık tutuyoruz”
Türkiye’nin dünyanın birçok bölgesinden gelen mültecilere ev sahipliği yaptığını söyleyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Gönül dünyamızın kapılarını ardına kadar açık tutuyoruz. Türkiye 3.5 milyon Suriyeli elde etmek üzere dünyanın dört bir yanından gelen 4.5 mazluma konut sahipliği yapan bir ülkedir. Ensar olmak kolay yok. Biz bu muhacirlere kapımızı açtık, gönlümüzü açtık ve onlara her türlü hizmeti veriyoruz. Avrupa öncelikle edinmek üzere mültecilerin siyasi kriz sebebi olduğu, ötelendiği bir dönemde Türkiye’nin gösterdiği bu bağışlayıcık, ekonomideki yaklaşımımıza dair ipuçları da vermektedir. Ülkemize yatırım için gelen herkesin tüm imkanlarımızla yanındayız. Yurt dıştan yatırım yapan kendi meslek adamlarımızın da yanına olduk, olmayı sürdüreceğiz. Dışarında ülkemize gelen yatırımlar ve ülkemizden dışarı giden yatırımlar bizim gözümüzde aynı değerdedir. Bu ortak trafik ne değin yoğunlaşırsa bizim ve muhataplarımızın o derece faydasına olur. İmkanlarımızı ve potansiyelimizi yurt açık havada hala yeteri adar tanıtamadığımız düşünüyorum. Bu bölge katkı sağlayacak kurumlarımızdan daha pozitif gayret bekliyoruz”