Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı, Sigara Paketlerindeki Logolar Kalkıyor
- Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı, Sigara Paketlerindeki Logolar Kalkıyor

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) Değişim Yapılmasına Dair Kanun, Devlete Ait Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Sigara paketlerinin üstünde markanın logosu olmayacak. Televizyonda yayımlanan film ve diziler ile sinema ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde, internet, topluma açık olan sosyal medya ve sanki ortamlarda tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek.

GÖRÜNTÜLERİNE YER VERİLEMEYECEK

Bundan Böyle kimse televizyonda yayınlanan program, film ve dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde, sinema ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde tütün ürünleri kullanamayacak ve görüntülerine yer veremeyecek. Hem internet, topluma açık olan sosyal medya ya da güya ortamlarda ticari hedef ile veya reklam nedeniyle tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek.

Afiyet, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde ve üniversite yerleşkelerinde tütün ürünlerinin satışı yapılamayacak. Tütün ürünleri paketleri ile nargile şişelerinin üzerine, zararlarını bildiren resimli ve Türkçe yazılı dikkat veya mesajların konulacağı bölge yüzde 65’den yüzde 85’e çıkarılacak. Bütün tütün ürünlerinin üzerindeki yazı ve şekiller aynı olacak.

STANDART PAKET ŞEKLINDE PİYASAYA SUNULACAK

Türkiye’de üretilen ya da ithal edilen tütün ürünleri; markanın imlâ şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, öteki yazı, ibare ve şekiller dahil edinmek üzere, aynı şekilde tasarlanan düz ve standart paket biçiminde piyasaya arz edilecek.

SİGARA PAKETLERİNİN ÜSTÜNDE MARKANIN LOGOSU OLMAYACAK

Marka, paketin yalnızca bir yüzeyine ve bu yüzeyin yüzde 5’ini aşmayacak şekilde yazılacak. Paketlerin üstüne markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri konulamayacak. Bu kurallar, ansızın artı paketi bir arada bulunduran tütün ürünleri kutuları için de geçerli olacak.

Tek herif olarak tasarlanan sigara paketleri ile ilgili hususlar, Sağlık Bakanlığının uygun görüşü alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikle düzenlenecek.

Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce Türkiye’de üretilen ya da ithal edilen tütün ürünleri, 7 ay içinde, Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi Ve Kontrolü Hakkında Kanun’un kuralları ve yasakları düzenleyen maddesine yerinde hale getirilecek. Bu süre Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 6 aya değin uzatılabilecek.