SON DAKİKA

Haber Rizem

Çin ’den Trump ’ın hack iddialarına cevap

Çin ’den Trump ’ın hack iddialarına cevap
Bu haber 30 Ağustos 2018 - 11:46 'de eklendi ve 83 views kez görüntülendi.

Donald Trump, sosyal ağ sitesi Twitter hesabından seçimdeki rakibi Hillary Clinton ’ın elektronik posta hesabını hackleyen ülkenin Çin olduğunu yazmıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, düzenlediği basın toplantısında, “Çin, siber güvenliğin vefalı savunucusudur ve her cins siber saldırıya ve casusluk faaliyetine kararlılıkla karşı çıkmakta ve bu konuda sert tedbirlere başvurmaktadır” dedi.

“ABD ’NİN YAYDIĞI VİRÜSLERİ UNUTMAYACAĞIZ”

Sözcü Chunying, siber güvenliğin tüm ülkeleri ilgilendiren küresel bir mesele olduğunun altını çizdi.

Çinli sözcü, “Gerçekte bu meseleyi önemseyen biri, kavgacı siber araçlar tasarlamakla meşgul kimi ülkeler göre oluşturulan ve dünya genelindeki bilgisayar sistemlerini tahrip eden PRISM programını, Equation Group ’u ve WannaCry fidye yazılımını unutmayacaktır” diyerek ABD hükümetinin özel hayatı hiçe sayan gözetim uygulamalarını hatırlattı.

HACKERLAR ABD’YE BAĞLI

Sözcünün açıklamasında bahsettiği zararlı yazılımlar ve hacker grupları, arasında Türkiye ’nin de bulunduğu onlarca ülkenin bilgisayar sistemini etkilemiş, bunların ABD Milli Güvenlik Ajansı ile aracısız olarak ya da dolambaçlı ilgisi olduğu basına yansımıştı.

Sözcü, açıklamasında “Çin, milletlerarası toplumun, siber güvenliğe dönük tehditlerle ortak saygı, denklik ve faydaya dayalı şekilde diyalog ve meslek birliğiyle çaba edilmesi gerektiğine inanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER