Çin ’de demlenmek: Çengdu geleneksel çayevleri
- Gündem

Çin ’de demlenmek: Çengdu geleneksel çayevleri

Selen KALDIRIM/ email protected

Siçuan eyaletinin başkenti Çengdu’da ‘akarsu içme eylemi’ bir ‘Çayevi Kültürü’ne dönüştü. Çinlilerin çayevleri hakkında bir deyişi bile var: ”Siçuan’da güneşli günlerden daha pozitif çay bahçesi var” Burada, bambu ve kerpiç binaların sokağa bakan kapılarının ardından lezzetli dere kokularını duymak zor yok. Bu kentte yerelliğin ve tarihin kokusu yaklaşık olarak çaya karışıyor. Çin kültürünün geleneksel bir parçasını deneyimlemek istiyorsanız, en iyi çayevleri için bir keşfe çıkmalıyız.

ÇİN’İN OLMAZSA OLMAZI: DERE

Bilirsin fakat akarsu, kuşkusuz Çin kültürünün vazgeçilmez değerlerinden biri. Çengdu’nun çayevleri istirahat etmek, gevşemek, sohbet etmek, toplantılar yapmak gibi işlevleriyle de geleneksel yapısını bozmuyor. Egzotik Siçuan nehir kültürünü deneyimlemek için, yerlilerin çayevine dışarı giden ayak izlerini takip edin. Bütün bu topluluk, bir nehir evinde bir araya gelip, sohbet ederken dere içecekler.

Çin ’de demlenmek: Çengdu geleneksel çayevleri

BU ÇAYEVLERİNDE TİCARET DE YAPILIRDI

Çengdu, dünyanın azami akarsu bahçesine ev sahipliği yapan bir şehir halkı. Yıllar önce, çayevleri, insanların arkadaşlarıyla ve aileleriyle canlı performanslarını izlediği yerlerdi.

Çin ’de demlenmek: Çengdu geleneksel çayevleri

Çengdu’nun nehir evleri basmakalıp bir kafe ya da çayhane işleyişinden çok bambaşka. Bu çayevleri, kentteki sosyal yaşamın bir aynası. Eski toplumlarda, insanlar meslek müzakereleri veya ticaret için akarsu evlerinde toplanıyorlardı. Yerel çetelerin bile ateşli silahları ve afyonları sattığı yerler çayevleriydi. Yani özetle, buradaki Çinlilerin, çayevlerini bir iş merkezi olarak da gördüğünü söyleyebiliriz.

Çin ’de demlenmek: Çengdu geleneksel çayevleri

ADIL KOMŞUCULUK: ÇAYEVI MAHKEMELERİ

Bütün bunların yanına, Eski Çin’de çay bahçesi mahkemelerine rastlıyoruz; Bu evler, komşular arasındaki anlaşmazlıklara aracılık ederek sivil duruşma işlevi görüyordu. Herhangi bir anlaşmazlık olduğunda, iki taraf bir çay evinde kavga etmek için buluşur; Aracı, tartışmayı bitirdikten sonra hangi tarafın haklı olduğunu söylerdi. Orada yer alan diğer insanların da fikirleri sorularak, adil bir ‘mahkeme’ gerçekleştiriliyordu. Çengdu’nun yerli kültürünün bir parçası olan eski çayevleri, kentsel gelişiminde değişime uğramış olsa da, bu geleneği kaybetmek laf konusu bile yok.

Çin ’de demlenmek: Çengdu geleneksel çayevleri

BAMBU SANDALYELERİNE OTURUP, AKŞAMA DEĞIN NEHIR İÇİYORLAR

Çinli ahali bu çayevlerine gidip, bambu sandalyelerine yaslanıp bir yudum nehir ile rahatlıyorlar. Sigara içip, televizyon izleyip, Majiang oynarlar. Geleneksel bir sosyal bölge olarak, Chengdu çayevleri hala birincil günkü gibi. Halk yalnızca bir bardak akarsu ile bir gün her tarafında orada oturabilirler.

Çin ’de demlenmek: Çengdu geleneksel çayevleri

Buradaki ırk pek doğal ki, içeri girdiğinizde “hoş geldiniz” sesini duymayacaksınız, daha fazla  “ne var ne değil”, ”ne alırsın” gibi sorularla karşılanıyorsunuz. Yarı tanıdığınız bir dostunuzun oturma odası gibi; herkes birbirini tanıyor. İçeri gelen gönder muhabbete karışıyor. Buradaki  etraf, Çince bilmeyen insanları bile eğlendiriyor.

Çin ’de demlenmek: Çengdu geleneksel çayevleri

EN İYİ ÇAYEVLERİNDE, EN İYİ ÇAYLAR

Bambularla inşa edilen Çengdu akarsu evleri genelde bambu masalar ve bambu sandalyelerle dekore edilir. Akılcı fiyatlarda iyi bir hizmet laf konusu. İşinizi zorlaştıran yegane sorun şüphesiz seçim gerçekleştirmek. Adım attığınız her sokakta onlarca çay bahçesi var. Her mahallenin kendi ‘kahvehanesi’ gibi düşünün. Öyle lüks koltuklar, kuytu bir etraf da beklemeyin; bana daha çok yöresel bir köy evi havası verdi.

Çin ’de demlenmek: Çengdu geleneksel çayevleri

SİÇUAN OPERASI’NI YECEĞİN ÇAY BAHÇESI

Çengdu’daki en iyi çayevlerini soracak olursanız; çayevleri, yasemin, maofeng ve zhuyeqing gibi ünlü Çin çayları dahil elde etmek üzere tüm çayları servis ediyor. bir parça Çin çayı alınır, porselen demliğe konur. Üstüne hemen hemen hiç, sadece yaprakları yıkamaya yetecek dek kaynar su ilave edilir ve ortaya leziz kokular saçar. Her bir çay bahçesi başka bir dünyadır.

Çin ’de demlenmek: Çengdu geleneksel çayevleri

Çay meraklıları, Siçuan Operası’nın, kukla şovunun, akrobatik gösterilerin ya da çayı yudumlarken geleneksel hikaye anlatımının zevk almak için, işte bu çayevlerinde bir araya geliyor.

VE DİĞERLERİ

The “Living Room” Teahouse

The Tranquil Outdoor Teahouse

The Ancient Chinese Teahouse

The Sichuan Opera Teahouse

Other Popular Teahouses

Heming Tea House

Wenshu Monastery Tea House

Çin ’de demlenmek: Çengdu geleneksel çayevleri

BONUS: PANDALARIN YAŞAM ALANINA UĞRA

Çin ’in Çengdu kentinde bulunan birbirinden sevimli pandalar siz hayvanseverleri bekliyor. Bundan Başka sıradan bir hayvanat bahçesi yok tamemen kendi doğal ortamlarında yaşamlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Ülke genelinde yaklaşık olark 44 panda var. Seyahate çıkmak gibi bir düşünceye sahipseniz bu şirin pandaları yakından bakmak fikrini seveceksiniz.

Çin ’de demlenmek: Çengdu geleneksel çayevleri