SON DAKİKA

Haber Rizem

CHP’li Kaya: ‘4. Devrimi Gerçekleştirme Sözü Veriyoruz’

CHP’li Kaya: ‘4. Devrimi Gerçekleştirme Sözü Veriyoruz’
Bu haber 30 Ağustos 2018 - 16:29 'de eklendi ve 86 views kez görüntülendi.

Cumhuriyet Irk Partisi (CHP) İzmir İl Örgütü kadar 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın 96. yıldönümü sebebiyle Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende konuşan CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şimşek Kaya, “Biz bugün Atatürk’ün yoldaşları olarak 4. devrimi gerçekleştirme sözü veriyoruz. Bu devrimi gerçekleştireceğiz. Özgürlük ve demokratik Türkiye’yi baştan kuracağız ve Atatürk’e bedel olacağız” dedi.

CHP İzmir İl Örgütü, 30 Ağustos Galibiyet Bayramının 96. yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda merasim düzenledi. Programa CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, milletvekilleri, belediye başkanları, il başkan yardımcıları, il idare heyeti üyeleri, ilçe başkanları, bayan ve gençlik kolları temsilcileri ile çok sayıda partili katıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve CHP İzmir İl Bayan Kolları Başkanı Nurşen Balcı, önce alandaki Atatürk büstüne çelenk koydu, gerisinde Atatürk ve tüm şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

“Bu devrimi gerçekleştireceğiz”

Törende konuşan CHP Eğitim Politikalarından Sorumluluk Sahibi Genel Başkan Yardımcısı Şimşek Kaya, “Atatürk İzmir’de yalnızca düşmanı denize dökmedi, iktisat kongresini toplayarak ülkenin ayağa kalkmasını sağladı. Esir alınan ülkeyi tekrar kurdu. Büyük devrimi gerçekleştirdi. Osmanlı’nın borcunu red etmedi. Biz geçmişini inkar edenlerden değiliz ama geçmişini her tarafta edenlerden de olmayacağız. Parlak günleri her tarafta getireceğiz. İzmir’in reel görevi bu. Hakkari’ye umut ışığı olacak. Biz İzmir’den batan güneşin umut güneşi olduğunu biliyoruz. Biz bugün Atatürk’ün yoldaşları olarak 4. devrimi gerçekleştirme sözü veriyoruz. Bu devrimi gerçekleştireceğiz. Özgürlük ve demokratik Türkiye’yi her yerde kuracağız ve Atatürk’e bedel olacağız” diye konuştu.

“Zafere inanmayanlar katiyen savaşı kazanamazlar”

Kaya, şöyle devam etti:

“Zafere inanmayanlar katiyen savaşı kazanamazlar. Mustafa Kemal Atatürk yola çıktığında büyük bir savaşa hazırlandığını kendisi ve etrafındakiler biliyordu. Çünkü Atatürk bu ülke topraklarının emperyalistler kadar işgal edildiklerini gördüğünde yüreği kan ağlamıştı. Osmanlı Devletinin çürümüş haline fazla üzülüyordu lakin tasanın üzüntünün bu ülkeye hiçbir şey getirmeyeceğini de biliyordu. Samsun’a çıktığında ‘sen hiçbir şeyi başaramazsın çünkü biz İstanbul’u işgal ettik, yöneticilerinizi teslim aldık, ekonominizi çökerttik’ diyorlardı. ‘Askerin, silahın paran değil’ diyorlardı. Ama bilmiyorlardı ki o bir zafere inanmıştı, ‘ya istiklal ya ölüm’ felsefesine inanmış bir komutandı. İşte Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a etap bastığında Anadolu topraklarına kendini feda, hediye etti. Anadolu insanına güvendi. Emperyalistlere karşı savaşta dul ve babasız kadınların elindeki kazma kürek, yüreğindeki yurt sevgisiyle bir çaba başlattı. Hepimiz bu mücadelenin 30 Ağustos’ta bir zaferle taçlandığını biliyorduk. Bu ülke değil edilmişti. Yolları yoktu, demir ağları, fabrikaları yoktu, teslim alınmıştı, Osmanlı gırtlağına dek borç içindeydi. Osmanlı’nın borcunu ödedi. Ülkeye fabrikalar kurdu.”

“Tam egemen devlet Osmanlı İmparatorluğu küllerinden doğdu”

Törende konuşan Başkan Yücel de “Bugün bizim için fazla manalı bir gün. Bugün Türk milletinin, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan sömürgeci güçlere aleyhinde verdiği özgürlük mücadelesinin, 30 Ağustos 1922’de zaferle taçlanmasının 96. yıldönümü. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları bütün yokluklara, tüm imkansızlıklara ve tüm engellemelere karşın Osmanlı İmparatorluğunun küllerinden bütün bağımsız bir devlet oluşturmayı başardı ve 19 Mayıs 1919’da yaktıkları meşale hiç sönmedi ve sönmeyecek. Tarihin altın sayfalarındaki yerini alan ve kendi kaderini atamak, bağımsızlık ve egemen yaşamak isteyen birçok ulusa yol gösteren bir yiğitlik destanıdır kurtuluş savaşı” şeklimde konuştu.

“Hakiki bir lider olduğunu göstermiştir”

Yücel, “Sevgili dostlar, 30 Ağustos 1922 tarihi dünyaya neyi göstermiştir? Türk milletinin vatan sevgisini ve bağımsızlığına olan tutkusunu gösterdiği gibi, bununla birlikte Türk ordusunun gücünü ve başkomutan Atatürk’ün askeri dehasını ve bir ulusun yokluklar içinden nasıl bir başarı çıkarabileceğini göstermiştir. Bugünümüzü ve özgürlüğümüzü bizlere hediye eden bu mücadelelerin anlamını yitirmemesi için hepimize büyük görevler düşüyor. Eğitimden, ekonomiye, anayasal düzenlemelerden, sosyal politikalara kadar yapılacak her çalışmada öncelik, uğruna yüz binlerce şehit verdiğimiz cumhuriyet rejiminin korunması olmalıdır. Bu yolda kimse kendi çıkarını, yandaşlarını veya dış güçlerin dayatmasını düşünerek hareket etmemelidir. Bu yanlışa düşenlerin peşini ne milletimiz, ne de CHP bırakacaktır. Bugün ülkemizde yaşananlar, bizlere yoksulluk içinde, savaştan çıkmış lakin milli kalkınma hamlesi ile fabrikalar, atölyeler kurmuş, tarımda, sanayide kalkınmayı ve üretimi başlatmış olan Atatürk’ün ne büyük bir devlet adamı ve nasıl reel bir lider olduğunu bir kere daha göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Hangi siyasi görüşten olursak olalım

Yücel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugünler tüm halkımızın iki taraflı gururu ve coşkusudur. Siyasi partilerin emin konularda bakış ayrılıkları olabilir. Oysa bizi halk müziği olarak, halk olarak bir arada tutan, 30 Ağustos gibi iki taraflı değerlerimiz var. Hangi siyasi görüşten olursak olalım, bizim iki taraflı bir geçmişimiz var, karşılıklı bir geleceğimiz var. Ulus olmanın temeli tasada ve kıvançta birlik olmaktır. Türk milleti olarak refah ve barıştırma içerisinde, refah içerisinde yaşamak istiyorsak, bunu fakat birlikte başarabiliriz.” – İZMİR

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER