SON DAKİKA

Haber Rizem

CHP’li Erdoğdu: Türkiye Ekonomisinin Çıkışı Kuvvetli Demokrasi

CHP’li Erdoğdu: Türkiye Ekonomisinin Çıkışı Kuvvetli Demokrasi
Bu haber 30 Ağustos 2018 - 16:31 'de eklendi ve 66 views kez görüntülendi.

CUMHURİYET Insanlar Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Türkiye’nin dünyanın en büyük 17’nci ekonomi sıralamasından 22’nciliğe gerilediğini kaydeden Erdoğdu, “Bir sorunu çözmek istiyorsak o sorunu doğru tanımlamanız gerekiyor. Türkiye ekonomisinin çıkışı, enerjik bir demokrasi ve güvenilebilir ekonomi yönetimidir” dedi.

Parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen CHP’li Aykut Erdoğdu, ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin tarihinde görülmemiş bir ekonomik krizin içine sürüklendiğini söyleyen Erdoğdu, TL’nin ABD doları aleyhinde 1 Ocak 2018’den itibaren yaklaşık yüzde 40 layık kaybettiğini söyledi.

Türkiye’nin toplam dış borcunun 466 milyar dolar olduğunu söyleyen Erdoğdu, “Türkiye’nin bir yıldan kısa vadeli borcu 179 milyar dolardır. Bir yıllık cari açığımızın 57 milyar dolar olduğunu düşündüğümüzde önümüzdeki bir sene içinde 236 milyar dolar finansman ihtiyacımız vardır. Son 8 ayda ulusal paramızın yüzde 40 değerinin düşmesi sonucunda ülkemiz yaklaşık 556 milyar TL hasar etmiştir. Tekrar benzer miktarda dış finansman için 556 milyar TL daha artı ödeyeceğiz” dedi.

‘TÜRKİYE EKONOMİSİ 22’NCİ SIRAYA GERİLEDİ’

Yaşanan bu gelişmeler sonrası Türkiye’nin dünyanın en büyük 17’nci ekonomi sıralamasından 22’inci sıralamaya gerilediğini kaydeden Erdoğdu, “Bir sorunu çözmek istiyorsak o sorunu içten tanımlamanız gerekiyor. Hükümet yaşadığımız idareli kriz sorununu dürüst tanımlayamıyor. Bütün bu süreci dış güçlere bağlayarak 16 takvim kötü ekonomi yönetimini unutturmaya çalışıyor. Her şeyi Trump yapmış gibi gösteriyorlar. Evet Trump bir tetikçi, Trump’ın attığı tweetler kabul edilemez. Ama Trump bütün dünyayla uğraşıyor. Kanada, Meksika, Çin ile uğraşıyor. Niye peki bize vurduğunda biz nerdeyse yıkılır ışık halkası geldik? Çünkü bizim ekonomimiz çelimsiz bırakıldı. Biz güçsüz düşürüldük. Üretimimiz bitirildi, yerli üretim bitirildi. İthalata bağımlı ışık halkası getirildik. Dış borcumuz dehşet bir noktaya itildi. Bunlardan daha önemlisi bu ülkede demokrasi değil edildi. Tek adam rejimine geçtik. Ülkemiz bundan böyle ne ekonomi olarak ne siyasal olarak güven veriyor. Dış politikada herkesle ağız dalaşı ediyoruz” dedi.

‘ÜCRETLİ ÇALIŞANLARA, EMEKLİLERE FATURA ÇIKARMAYA ÇALIŞMASINLAR’

Geçtiğimiz günlerde 13 madden oluşan bir ekonomi paketi açıkladıklarını hatırlatan Erdoğdu, “Biz 13 maddede bu krizden nasıl çıkılacağını fazla açık, kolay ve en etkin yöntemi açıkladık. Hükümet bu açıklamayı görmezden geliyor. Fakat size şunu söyleyeyim; Er geç bunu gerçekleştirmek zorunda kalacaklar. Ama krizden çıkış yolu bu 13 maddedir. Biz buradan hükümeti uyarıyoruz. Yapılan açıklamalardan gördüğüm kadarıyla, ‘kemer sıkma’ adı altında bu ülkenin ücretli çalışanlarına, emeklilerine, kadınlarına, engellilere, çiftçilerine bir fatura çıkarmaya kalkmasınlar. Krizi kim çıkardıysa faturayı onlar ödeyecekler. Hükümete ilk tavsiyemiz şudur; Bu kriz siyaset kökenli, sistem kökenli, rejim kökenli bir krizdir. Kemer sıkmakla buradan kurtulamazsanız. şimdi kemer gevşetmeniz gerekiyor. Hangi kemeri gevşetmeniz gerekiyor, bu ülkede fakat demokrasi kemerini gevşetmeniz gerekiyor. Bağımsızlık kemerini gevşetmeniz gerekiyor. Hukukun üstünlüğü kemerini gevşetmeniz gerekiyor” diye konuştu.

Erdoğdu, şöyle konuştu:

“Yolsuzluklarla çaba etmeniz gerekiyor. Bunun birinci yolu yolsuzluklara yol veren Millet İhale Kanunu’nu değiştirmektir. Bugün itibariyle Kamu İhale Kanunu’nda yolsuzlukları engelleyen tüm mekanizmalar ortadan kaldırılmıştır. Halk İhale Kanunu hemen değiştirilmeli. Kamu ihaleleri üzerinden bu harcamalar kısılmalıdır. Sayıştay şu lahza filen denetim yapamıyor. Sayıştay’ın denetim yapamadığı bir yerde millet bütçesinde tasarruf sağlayamazsınız. Sayıştay yasası değiştirilmeli. Bütçe disiplinini hemen sağlamalıyız. Varlık fonu gibi bütçe disiplinini bozan bütçenin içerisindeki kazanç ve gideri saklayan uygulamalardan vazgeçilmeli. Bütçede saydamlık sağlanmalı. Bu sayede halk kemer sıkmalıdır, saray kemer sıkmalıdır. O saraydaki araç saltanatından, uçak saltanatından vazgeçilmelidir. Onun için vatandaşın kemeri gevşetilmeli. Saray ve çevresi ise kemer sıkmalıdır. Türkiye ekonomisinin çıkışı, enerjik bir demokrasi ve güvenilebilir ekonomi yönetimidir.”

– Ankara

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER