Cami yolun üzerine yapılınca çözümü de böyle buldular

Cami yolun üzerine yapılınca çözümü de böyle buldular
Cami yolun üzerine yapılınca çözümü de böyle buldular
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rize’nin Çayeli ilçesinde bir caminin altından geçen köy yolu görenleri hayrete düşürüyor.

Bölgenin zorlu coğrafyası nedeniyle kıvrak fikirleri ile çoğu kez gündeme gelen Rizeliler yeniden Karadeniz zekâsını yansıtacak bir çözüm yolunu buldu. Bunlardan bir her birine de Rize’nin Çayeli ilçesine ast Güzeltepe köyündeki Hanifli Camisi.

Köylüler, zorlu arazi şartlarından nedeniyle caminin yapılmasına uygun bölge bulamayınca 300 haneli köyün yolunun geçtiği düz bir alan üzerinde Hanifli isimli bir cami inşa ettirdi. Dönemin yaşlı heyetinin kararını verdiği, gereklilik duyulan ve köy yolunun üzerine yapı edilen caminin altından köyün yolun geçiyor.

Cami’nin yer aldığı Hoş Tepe Köy Muhtarı Oğuz Dereci, arazi şartlarının elverişsizliği sebebiyle caminin 1996 yılında yolun üstüne inşa edildiğini dile getirerek “Burada araziler engebeli olduğu için caminin yapılmasına en yerinde yer olduğu düşünülerek, eskilerimiz camiyi buraya yaptı. Hoş de bir cami yapmışlar. Caminin altından yol geçiyor. Yolun hemen üstünde olduğu için vatandaşlarımız da daha iyi bulur camiyi ve gelip rahatlıkla namazını kılar burada. Yapanlardan Allah razı olsun” dedi.

Yüksek araçların caminin altından geçmekte zorlandığını dile getiren Muhtar Dereci, beton mikserlerinin geçmeden önce tekerleklerinin havalarını indirdiklerinin altını çizdi. Dereci “Buranın boyu 3 metre 50 santimdir. Beton araçları geldiğinde onların boyu 3 metre 75 santim oluyor. Üstü birkaç defa vurdu araçların. Ondan nedeniyle önce lastiklerinin havalarını indiriyor çocuklar, böylece geçebiliyor beton mikserleri altından” ifadelerini kullandı.

Rize’de bu sahnelere rastlanabileceğini ve hiç şaşırmadığını dile getiren Nezir Şişman isimli vatandaş ise “Cami görmemiştim fakat bu şekilde konut görmüştüm. Alt böyle şeyler dikkat çekiyor. Emrindeki burası Rize, Rizeli’den her şey beklenir. Yolu caminin altından yapmışlar, caminin üzerinden yaptıklarını bile görürüz yakında” biçiminde konuştu.