Borç Yapılanması Bozulanlara Bir Hak Daha Tanındı

Borç Yapılanması Bozulanlara Bir Hak Daha Tanındı
Borç Yapılanması Bozulanlara Bir Hak Daha Tanındı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba kanun teklifine, Aidat ve Öteki Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bir Takım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında, yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde kayıtlı süre içerisinde tutarları ödemeyen mükelleflerin, bu ödemeleri 2019 yılı Ocak ayı ardına kadar yapmaları şartıyla yeniden yapılandırmadan yararlandırılmaya devam etmeleri hükmü eklendi.

OCAK AYI ARDINA KADAR ÖDEME YAPILMASI GEREKİYOR

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bir Takım Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişim Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde, AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir kadar, yeniden yapılandırmaya ilişkin teklif verildi. Kabul edilen önergeyle, Ödenti ve Diğer Bir Takım Alacakların Baştan Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun hükümlerine kadar yapılandırma talebinde bulunduğu halde açıklanmış zaman içerisinde tutarları ödemeyen mükellefler, ödemelerini, geç ödeme zammı ile birlikte 2019 yılı Ocak ayı sonuna kadar yapmaları şartıyla yeniden yapılandırmadan yararlandırılmaya devam edecek.

3 MİLYON KIŞI YAPILANDIRMA ŞARTLARINI BOZDU

Konuya ilişkin komisyona bilgi veren Define ve Maliye Bakanlığı Kazanç İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay, teklife eklenecek maddeyle ücret affından yararlanan mükelleflere Ocak ayı sonuna kadar ödeme imkanı tanınacağını anlattı.

Dilbay, “Bakanlığımıza yan aidat dairelerimize 5 milyon 950 bin 136 mükellef başvurmuştur. Yaklaşık 70 milyar lira yapılandırıldı. 2 milyon 459 bin 214 birey yapılandırma şartlarını bozdu. Sosyal Güvenlik Kurumuna da 1 milyon 270 bin 402 kişi başvurmuştu. 43,4 milyar lira yapılandırıldı. 562 bin kişi ihlal etti. Tahsilat olarak da şu esas değin Maliye tarafından 13,3 milyar lira, SGK’de ise 3,2 milyar lira yapılandırma bozulmadan tahsil edildi.” ifadesini kullandı.