SON DAKİKA

Haber Rizem

BM’den Türkiye’ye, İdlib Çağrısı: Çatışmanın Önüne Geçilmesi İçin Daha Pozitif Zaman Verilmesi Gerekiyor

BM’den Türkiye’ye, İdlib Çağrısı: Çatışmanın Önüne Geçilmesi İçin Daha Pozitif Zaman Verilmesi Gerekiyor
Bu haber 30 Ağustos 2018 - 20:34 'de eklendi ve 122 views kez görüntülendi.

Birleşik Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye’nin İdlib kentinde muhtemel bir askeri çatışmanın önüne geçilmesi için Astana sürecinin garantörleri Türkiye, Rusya ve İran’a daha pozitif süre verilmesi çağrısında bulundu.

“HATASIZ BİR FIRTINA YAKLAŞMAKTA”

Mistura, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, Suriye’nin İdlib kentinde “kusursuz bir fırtınanın” yaklaşmakta olduğu uyarısında bulundu. Bölgede yaşanan askeri hareketliliğe dikkati çeken Mistura, buradaki yaklaşan mümkün bir çatışmanın Suriye’nin sınırlarının dışına taşma potansiyeli olduğuna sinyâl etti. Mistura, İdlib’de 2,9 milyon sivilin yaşandığını, bunların 1,4 milyonunun zaten minimum bir defa yerinden edildiğini, çoğunluğu bayan ve çocuklardan oluşan sivillerin 2,1 milyonunun insani yardımlarla yaşamlarını sürdürdüğünü belirtti. Aileleri de dahil yalnızca 10 bin El Nusra ve El Kaide terör örgütü mensubunun bölgede yaşadığını aktaran Mistura, “İdlib genelinde 2,9 milyon insan yaşıyor. bu nedenle yoğun nüfuslu bölgede ağır silahları göstermek zorunlu olduğundan, teröristlerle savaşmak için haklı bir bahane değil.” dedi.

SAVAŞ SUÇU SAYILACAK

Mistura, yoğun nüfuslu bölgelerde silahların fark gözetmeksizin sistemli olarak kullanılmasının savaş suçu sayılacağı uyarısını yaptı. İdlib’de kimyasal saldırıların önüne geçilmesinin “hayati” olduğunu vurgulayan Mistura, “Beşşar Esed rejimi ve El Nusra’nın klor gazını silaha çevirebilme kabiliyetinin farkındayız. Lakin insanların konuşmadığı ise sarin gazı.” dedi. Mistura, Astana sürecinin garantörleri Türkiye, Rusya ve İran’a İdlib’de büyük bir askeri çatışmayı önlemek üzere müzakereler yapmaları için daha artı vakit verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“TÜRKİYE İLE İSTİŞARELERE DEVAM EDİYORUZ”

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, İdlib’de askeri gerginliğin tırmandırılmaması ve müzakerelere devam edilmesi gerektiğine dikkati çekerek, sivil halkın daha tehlikesiz bir alana geçici olarak tahliye edilmesini kolaylaştırmak için tehlikesiz bir insani antre açılması tavsiyesinde bulundu. Bir soru üzerine Mistura, İdlib’e yakın bir tarihte saldırı yapılacağına dair kendisinin özel bir bilgiye sahip olmadığını açıklama ederek, bölgedeki “en fena senaryonun” önüne geçilmesi için “iki asıl garantör” Türkiye ve Rusya ile istişarelere devam ettiği bilgisini paylaştı. Mistura, daha önce 11-12 Eylül’de de Türkiye, Rusya ve İran heyetleriyle İsviçre’nin Cenevre’de yapacağı toplantıların 10-11 Eylül’e alındığını kaydetti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER