Bilecik'te 3 Kuşak Boyunca Boza ve Helva Üreten Aile 82 Yıldır Ticaretlerini Sürdürüyor
- Ekonomi

Bilecik’te 3 Kuşak Boyunca Boza ve Helva Üreten Aile 82 Yıldır Ticaretlerini Sürdürüyor

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde, yıllardır susamların özel taş değirmenlerde ezilip tahin ve beyaz şekerin karıştırılmasıyla hazırlanan “Pazaryeri helvası” ile boza yapan Bulgaristan göçmeni aile, 82 yıldır kiracı oldukları 40 metrelik dükkanda ticaretlerini sürdürüyor.

BIRINCIL ÜRETİME 1936 YILINDA BAŞLANDI

Özellikle kış aylarında daha çok tüketilen, kuşaklardır ilçede sanatkâr aşçılarca titizlikle hazırlanan, geçen sene Türk Berat ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) kadar tescillenen helva, ilçede yaşamış göçmen bir aile tarafından yıllardır üretiliyor. Ailenin üyesi ve senelerdir helva ile boza üreten işletmenin sahiplerinden Muhittin Soydan, dedelerinin 1913 yılında Bulgaristan’dan Pazaryeri’ne göç ettiğini ve fazla zor şartlarda 1936’da bir dükkan kiraladığını belirterek, birincil imal ve satışın burada başladığını söyledi.

3 KUŞAK VE 82 YILDIR TİCARETE DEVAM EDİYORLAR

Dedesinin kiracı olarak girdiği dükkanda, 3 kuşak ve 82 yıldır ticarete devam ettiklerini dile getiren Soydan, “Burada sadece satışımız var. Dükkanda 4 masa ve 20 sandalye ile hizmet sunuyoruz. Burada gelip yiyenler değin paketle alanlar da oluyor. Üretimimiz ilçe merkezindeki bir atölyede oluyor. Meşakkatli bir iş, jurnal 3 tona yakın boza üretimimiz oluyor. Sezonu da açtık, verimli maşallah. Satışlarımız da çok iyi.” dedi.

DÜKKANIN BEŞ KESIN KİRA ÖNERI ETTİLER

Dedeleri İshak Soydan sağ iken dükkanı almak istediklerini fakat sahibinin müsade vermediğini anlatan Soydan, şöyle konuştu:

“Biz de ısrar etmedik. Dükkan sahibi kiracı ilişkilerimiz . Yerimiz 40 metrekare. 1987 yılında işyeri sahibini çağırdık, ona da babasından kalmıştı. Dükkan sahibine, ‘Burayı bize satar mısınız, dedemiz dünya gözüyle yaşarken mülküm oldu desin istiyoruz’ dedik. Bize ‘kirası için tutuyorum’ cevabını verince, ‘Bozüyük’e gidelim ve bunun karşılığında size bir işyeri alalım. Buranın üç beş katı kira getirir’ dedik. Gitti annesine sordu ve vermedi. Dedemin vasiyetine onlar da sahip çıktı.”

MÜŞTERİLER SON DERECE HOŞNUT

Afyonkarahisar’dan üniversite okumak için Pazaryeri’ne gelen Dilem İrer, “Aralıksız arkadaşımla geliyoruz. Bir aktivite haline geldi. Hem boza içiyoruz hem de helva yiyoruz. Buranın güzel yiyeceklerinden, sırası gelmişken aileme de götürmek istiyorum çünkü fazla leziz. Babam da bozayı çok seven biri.” diye konuştu.

Eskişehir İlbank Şubesinden ilçeye ödev için gelen Gül Tanır, “Yıllardır aynı mekanda değişmez lezzet. Fazla hoş, çok nefis. Zaten Eskişehir’de de tadıyoruz. Yapanları eline sağlık durumu.” ifadesini kullandı.