Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir? Bıldırcın yumurtası nasıl tüketilir?
- Sağlık

Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir? Bıldırcın yumurtası nasıl tüketilir?

Bıldırcın yumurtası, önem olarak eksik olsa bile içerdiği beslenme değeri ile kendisinden daha büyük tavuk yumurtası almak üzere birçok besinden daha değerlidir, daha faydalıdır. Protein oranı yüksek olan bıldırcın yumurtasının, kalori miktarı ise kıyasla daha düşüktür. İçerdiği vitamin ve mineraller nedeniyle bronşit, grip gibi solunum yolu hastalıklarına faydası yüksektir. Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir, bıldırcın yumurtası nasıl tüketilir, neye iyi kazanç, çiğ yenir mi, besin değeri nedir gibi konuları haberimizde detayları ile inceledik.

BILDIRCIN YUMURTASI

Bıldırcın, sülüngiller ailesinden küçük boylu bir kuş türüdür. Küçük boylu olmaları nedeniyle süratli hareket edebilen bıldırcın Avrupa, Afrika, Anadolu ve Orta Asya ’da yaşarlar. Ülkemizde bıldırcın eti ve yumurtası için bu hayvanın yetiştiriciliği yapılmaktadır. Normal koşullarda bir bıldırcın senede 200-250 yumurta verebilir.

bildircin-yumurtasinin-faydalari

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasının takriben dörtte biri kadar büyüklüğe sahiptir. Fakat buna karşın bıldırcın yumurtası, içerdiği vitamin, mineral ve besin değerleri sebebiyle daha yardımsever olduğu tespit edilmiştir. Diğer yumurtalara göre daha fazla aminoasit içeren bıldırcın yumurtasında A, C, B VE D vitaminleri bulunmakta ve bağışık sistemini güçlendirmesi nedeniyle özellikle çocuklar için nasihat edilmektedir. Bıldırcın yumurtasının gıda değeri ise şöyle;

100 GRAM BILDIRCIN YUMURTASI BESIN DEĞERİ

Protein; 13 g

Kalori; 158 Kcal

Yağ; 11 g

Kolesterol; 844 mg

Sodyum; 141 mg

Potasyum; 132 mg

Karbonhidrat; 0,4 g

Perhiz lifi; 0 g

Şeker; 0,4 g

Kalsiyum 64 mg

Demir; 3,7 mg

Magnezyum; 13 mg

A vitamini 543 IU

B6 vitamini; 0,2 mg

B12 vitamini; 1,6 µg

C vitamini; 0 mg

D vitamini; 55

BILDIRCIN YUMURTASININ FAYDALARI NELERDİR?

Bıldırcın yumurtası, yüksek oranda protein, aminoasit, A ve B2 vitamini içerir. aynı zamanda yüksek miktarda D vitamini içermesi ile süt ve süt ürünleri sevmeyenler için iyi bir alternatiftir. D vitamini ise özellikle kemik sağlığı ve çocukların gelişimi için önemlidir. bunun dışında bıldırcın yumurtası; yürek, mide, deri ve beyin sağlığı açısından yararlı olup kan basıncı, anemi, kanser, migren, prostat gibi rahatsızlıklara etkisi çoktur. Acilen bıldırcın yumurtasının faydalarını madde madde inceleyelim.

bildircin-yumurtasinin-faydalari

1- BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİR

Bıldırcın yumurtası, antioksidan içeriği bakımından varlıklı olup hür radikallerle savaşır ve vücudu bunlara karşısında korur. Bu özelliği ile bıldırcın yumurtası, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Böylece enerjik bir bağışıklık sistemi ile karoser, dışarıdan gelecek virüs, bakteri, mantar gibi zararlı etkilere karşı vücuda koruma sağlar. Böyle bir kişi ise hastalığa yakalanması ve çelimsiz düşmesi daha kuvvet olur.

2- KAN ÜRETİMİ SAĞLAR, KANSIZLĞI ÖNLER

Bıldırcın yumurtasında bulunan demir ve potasyum mineralleri, kan üretimi ve kansızlık tedavisi açısında faydalıdır. Demir eksikliği, anemi çeşitlerinden biri olup bıldırcın yumurtası ile bu eksiği kapatabilirsiniz. Böylece bağışıklık sistemi güçlenmiş, oksijenin dokulara taşınması yüksek oranda ve seri bir şekilde gerçeklemiş olur. Kırmızı kan hücresi üretiminde bulunan demir minerali gibi potasyum da taşıyan bıldırcın yumurtası bu açıdan fazla yararlı bir besindir.

3- CİNSEL AKTİVİTEYİ ARTIRIR

Bıldırcın yumurtası, birçok besin maddesi içermesi ile birlikte fosfor, protein ve vitaminler ile varlıklı olması ile libidoyu artırır. Bu ise cinsel isteğin yükselmesine neden olur.

4- YÜKSEK ORANDA VİTAMİN – MİNERAL İÇERİR

Bıldırcın yumurtasının beslenme değerleri, tavuk yumurtasına kadar çok daha fazladır. Günlük protein ihtiyacınızın %13 ’ünü karşılayan bıldırcın yumurtası, A-B-C-D vitaminlerini içerir. Fakat bilhassa B vitamini oranı, jurnal önerilenin yüzde 140 ’ından fazladır. Bu haliyle tavuk yumurtasından yüzde 80 ’den fazladır.

5- HASTALIKLARA KARŞI KORUMA SAĞLAR, ŞİFA VERİR

Öksürük, astım gibi çoğu hastalığa çare olan bıldırcın yumurtası, eski zamanlardan beri sedef hastalığı ve egzama rahatsızlıklarında kullanılmıştır. Keza bıldırcın yumurtasında bol miktarda bulunan potasyum minerali cisim için çok önemlidir. Düşük potasyum minerali nedeniyle olabilecek kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, felç gibi birbiriyle ilintili sorunları, uyumlu bıldırcın yumurtası tüketimi ile önlenebilir.

6- BÖBREK TAŞINI ÖNLER

Böbrek, karaciğer ve safra kesesi için çok yardımsever olan bıldırcın yumurtası, mesane taşlarının oluşumunu önler ve mevcut taşların parçalanmasında etkili olan lesitin bakımından zengindir.

7- GÖZLERİ GÜÇLENDİRİR VE KORUR

Bıldırcın yumurtası, göz sağlığı açısından önemli olan A vitamini bakımından zengindir. Antioksidan etkisiyle A vitamini içeren bıldırcın yumurtası, göz sağlığını koruyarak görme duyusunu keskinleştirir, katarakt oluşumunu önler. Ahenkli bıldırcın yumurtası tüketimi ile ilerleyen yaşınızda bile gözlerinizde ciddi sorunlar yaşamazsınız.

8- KÖTÜ KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR

Bıldırcın yumurtasında yer alan birçok yağ asidi, yürek ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Bu etkisiyle kötü kolestrol LDL ’yi düşürken iyi kolesterol HDL ’nin yükselmesini sağlar. Bıldırcın yumurtasının yüzde 60 ’ını yaratıcı HDL, yüksek kolesterol hastaları için iyi bir şifa kaynağı olabilir. Lakin yüksek yağ oranı nedeni ile günlük tüketim oranına uyarı edilmesi gerekir.

9- ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAR

Protein açısından zengin olan bıldırcın yumurtası, yükselme ve gelişmede rol alan vitaminler ile yeni gözenekli olan, doku, adale ve kemik oluşumuna tezgâhtar olur. Süt, balık ve dana eti gibi protein kaynakları ile birlikte bıldırcın yumurtası da gelişime katkı sağlar.

10 – YÜKSEK TANSİYONU DÜŞÜRÜR

Kan basıncını düşürmeye asistan olan potasyum minerali bıldırcın yumurtasında bolca bulunmaktadır. Damar genişletme özelliği olan potasyum minerali tamamen bıldırcın yumurtası, damarlardaki stres ve baskıyı giderip kan akışını kolaylaştırır. Bu Nedenle tansiyonun yükselmesini önler ve dengede tutar.

bildircin-yumurtasinin-faydalari

11- TOKSİNLERİ VÜCUTTAN ATILMASINI SAĞLAR

Zamanla biriken toksin ve ağır metallerin vücuttan atılması işlemine detoksifikasyon denir. Bu işlemi ise detoks etkisi yapan besinler ile yaparız. Bıldırcın yumurtası da bu nesil bir gıda olup vücudu temizler ve uzaklaştırır. Böylece karoser, hastalıklardan korunur, var olan hastalıkların iyileşmesi de hızlanır.

13- ANTİ-ALERJİKTİR

Bıldırcın yumurtası içerisinde olduğu saptama edilen ovomukoid adlı bir protein çeşidi, anti-alerjik olup alerji belirtilerini önler ve alerji ile savaşır.

14- KANSERİ ÖNLER

Bilindiği üzere, kanser hücreleri oluşumu, bağımsızlık radikaller sebebiyle olur. Bunları durduran ve bu nedenle kanser oluşumu ile gelişiminin önüne geçen ise antioksidanlardır. Bıldırcın yumurtası ise antioksidan olan A ve C vitaminleri içerir. Bu durumda bıldırcın yumurtası ahenkli tüketimi, kanser oluşumu önüne geçebilir.

15- KAN ŞEKERİNİ DENGELER

Bıldırcın yumurtası, düşük karbonhidrat ve kalori içerir. Cisim için gerekli olan enerjinin kaynağı olarak görülen glukoz miktarının kanda yükselmesi ile diyabet ortaya çıkabilir. Bu durumda bıldırcın yumurtası, kan şekerinin ve kolesterolün dengede tutulmasına muavin olur.

16- ENERJİ VERİR

Halsizlikten şikayetçi iseniz bıldırcın yumurtası size derman olabilir. Çok sayıda mineral ve özel maddeler içermesi sebebiyle bıldırcın yumurtası, enerji düzeyinin yükselmesini sağlar. Bu Nedenle gün boyu kendinizi dinamik hissedersiniz.

17- HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR VE SAKİNLEŞMEYİ SAĞLAR

Zengin içeriği sebebiyle bıldırcın yumurtası, beynin daha iyi çalışmasını sağlayarak hafızayı kuvvetlendirir. Bu yüzden bıldırcın yumurtasının düzenli tüketimi sonucunda sinirler güçlenir, stresle uğraş düzeyi yükselir ve kişinin sakinleşmesini sağlar.

18- KİLO ALMANIZI SAĞLAR

Bıldırcın yumurtasında yüksek oranda kalori bulunmaktadır. 100 gramında 158 kcal gibi bir oranla kalori taşıyan bıldırcın yumurtası, kilo almanıza tezgâhtar olabilir. Özellikle bal ve süt ile karıştırıldığında bıldırcın yumurtası, kilo almanıza muavin olur.

bildircin-yumurtasinin-faydalari

BILDIRCIN YUMURTASI NASIL TÜKETİLİR?

Uzmanlar göre bıldırcın yumurtası için önerilen tüketim şekli rafadan pişirilmiş halidir. Bu şekilde yenilen bıldırcın yumurtası ile içerdiği proteinler, beden tarafından daha basit ve rahat bir şekilde alınır.

Öksürük, astım ve alerjik rahatsızlıklar için bıldırcın yumurtasını şu şekilde tüketmeniz yardımsever olacaktır. Bardak içine kırılan bıldırcın yumurtası üzerine bal ekleyin ve tamamen karıştırın. Sonrasında üstüne süt ekleyin. Bu şekilde 15 gün süreyle sabahları aç karnına içerseniz sağlığınız için ve bilhassa saydığımız o hastalıklar için yardımcı olacaktır.

BILDIRCIN YUMURTASI HAM YENİR Mİ?

Bıldırcın yumurtasının sarısı, bilhassa çocuklar için fazla faydalı olup ham olarak yedirebilirsiniz. Lakin uzmanlar, yumurtanın akında yer alan özel bir proteinin B vitamini etkisizleştirdiği için bu kısmını çiğ olarak yenilmesini tavsiye etmiyor.

BILDIRCIN YUMURTASININ ZARARLARI

Bıldırcın yumurtası tüketmeden önce alerjiniz var mı test etmek faydalı olacaktır. Diğer yandan yüksek kalori içermesi sebebiyle bıldırcın yumurtasının fazla tüketimi öncelikle kalp-damar rahatsızlığı gibi hastalıkların olmasına niçin olabilir. bununla birlikte çok tüketimi böbrek sorunları ile karşısında karşıya kalmanıza neden olabilir. Şeker, tansiyon, yürek rahatsızlığı gibi kronik hastalığınız var ise doktorunuza danışmadan bıldırcın yumurtası tüketmeniz üstünlük yerine zarar verebilir. Son olarak güvendiğiniz bir yerden almanız enfeksiyonel hastalıklar açısından önemlidir.