SON DAKİKA

Haber Rizem

Berlin’de Eyalet Parlamentosu Önünde Nsu Mitingi

Berlin’de Eyalet Parlamentosu Önünde Nsu Mitingi
Bu haber 09 Eylül 2018 - 20:56 'de eklendi ve 228 views kez görüntülendi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir grup gösterici, Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütünün (NSU) işlediği suçlar için görülen davanın sonuçlarının kamuoyu vicdanını hoşnutluk etmediği gerekçesiyle eylem yaptı.

Berlin’de toplanan göstericiler NSU için görülen davanın sonuçlarının kamuoyu vicdanını hoşnutluk etmediği ve Berlin Eyalet Parlamentosu’nda konunun takibi için yeni bir komisyon kurulması gerekçeleriyle protesto düzenledi. Irkçılığa, Naziliğe ve savaşa karşı ‘Hatırlama ve Uyarı Günü’ çerçevesinde, ‘Dava Bitmedi’ başlığı aşağı organize edilen mitingde, Federal Parlamento SPD Milletvekili Cansel Kızıltepe, Sol Parti Federal Parlamento Milletvekili Martina Renner ve NSU Davası müdahil avukatlarından Antonia von der Behrens birer tavır yaptı.

NSU davasındaki duruşma kararlarının ve bahşedilen cezaların tatmin edici olmadığını söyleyen Cansel Kızıltepe, örgütün ardında daha büyük bir çetenin olduğunu bahis etti. Konuşmasında davanın duruşma kararıyla bitirilmemesi gerektiğine değinen Kızıltepe, “Bitmiş bir kurul kurulmalı ve cinayetler açıklığa kavuşturulmalı. Yabancılar bu karardan daha sonra kendilerini güvende hissetmiyorlar. Çünkü polis ve Anayasayı Koruma Teşkilatı olanları örtbas etti. Mahkeme kararında ise bunlar hakkında hiçbir laf sarf edilmedi” şeklinde konuştu.

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Maassen görevden alınmalı

Kızıltepe, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine yaptığı açıklamada Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen’in görevden alınması gerektiğini söyledi. SPD Milletvekili “Yalnızca NSU davasıyla ilgili olarak değil, Chemnitz’de meydana gelen ırkçı yaklaşımlarla ilgili olarak da çok hataları var. Parti olarak görevden alınmasını destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Münih’te görülen NSU davasının müdahil avukatlarından Antonia von der Behrens’de NSU davasının örtbas edildiğini söyledi. Behrens bu dava sonucunda neo-nazilerin yıllardır yalana dayalı uyguladıkları siyasetlerini onayladıklarının altını çizdi.

Mitinge katılan Sol Parti Eyalet Parlamentosu Milletvekili Hakan Taş da yaptığı açıklamada, Berlin Eyalet Parlamentosu bünyesinde yeni bir araştırma komisyonu kurulması gereğini tekrarladı ve NSU cinayetlerinle Berlin bağlantısının ortaya çıkarılması gerektiğini vurguladı. Sol Parti olarak Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Maassen’in görevden alınması talebini desteklediklerini söyleyen Taş, “Chemnitz’de yaşanılanlar, göçmenlere sokaklarda yapılan saldırılar belgeleriyle ortaya çıkarılmış olmasına karşın Maassen’in bunları yalanlaması üzüntü vericidir. Bu kişinin anında görevden alınması gerekir” dedi.

Mitingden sonradan NSU terör örgütü göre öldürülen 8 Türk, 1 Yunan ve 1 Alman polisin fotoğrafları bisikletlere monte edildi ve oluşturulan bisiklet konvoyunla şehir turu atıldı.

Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı aşırı sağcı Alman terör örgütü, 2000-2007 yılları arasında 8 Türk, 1’i Yunan ve 1’i de Alman polis memuru elde etmek üzere toplamda 10 kişiyi öldürmüştü. 6 Mayıs 2013’ten 11 Temmuz 2018’e dek süren davada NSU’nun hayatta kalan tek üyesi Beate Zschaepe’ye ömür boyu hapis cezası verilmişti. – BERLİN

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER