SON DAKİKA

Haber Rizem

Bedelli askerlik için iki günde 200 bin kullanım

Bedelli askerlik için iki günde 200 bin kullanım
Bu haber 07 Ağustos 2018 - 13:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamasında “Hedefimiz gençlerimizin bedelli askerlik uygulamasından en kısa zamanda ve sorunsuz bir şekilde yararlanmasını sağlamak. Bedelli askerlik uygulamasından muamele etmek için iki gün içinde 200 bine yakın başvuru formu yapıldı.” dedi.

2014’TE 203 BİN KIŞI BEDELLİ YAPTI

Geçtiğimiz yıllarda da bedelliye istek yüksekti. 1999 yılında 72 bin 290, 2011 yılında 69 bin 073, en son 2014 yılında çıkartılan bedelli askerlik uygulamasında ise 203 bin 824 birey bedelli askerlik uygulamasından faydalanmıştı.

BEDELLİ ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Bedelli askerlik uygulamasına karşın çalışmalar Milli Savunma Bakanlığı koordinesinde Genelkurmay Başkanlığı ve Baskı Komutanlıklarının ilgili birimlerinin katılımıyla yoğun bir şekilde devam ediyor. Sürece Jandarma Genel Komutanlığı yetkilileri de katkı sağlıyor.

Bakanlıktaki toplantılara zaman zaman Milli Savunma Bakanı Akar da başkanlık ediyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile öteki ilgililerin de yer aldığı toplantılarda bedelli askerlik uygulamasının tüm detayları masaya yatırılıyor.

“BEKLENTİNİN FARKINDAYIZ”

Ulusal Savunma Bakanı Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bedelli askerliğe başvuracak gençlerin ve ailelerinin beklentilerinin farkında olduklarını, bunların bütünüyle karşılanması için yoğun mesai harcadıklarını belirtti.

Akar, bu kapsamda YÖK ile yapılan protokolle gençlerin öğrenimlerine devam ve sınavlarıyla ilgili oluşabilecek sorunların da ortadan kaldırıldığını ifade etti.

Bedelli askerlik uygulamasına yönelik Bakanlığın, Genelkurmay Başkanlığının ve Zorlama Komutanlıklarının koordineli olarak çalıştığını vurgulayan Akar, “Hedefimiz gençlerimizin bedelli askerlik uygulamasından en kısa zamanda ve sorunsuz bir şekilde yararlanmasını sağlamaktır.” diye konuştu.

öte yandan bedelli askerlikten kullanmak için iki gün içinde 200 bine yakın başvurunun yapıldığı belirtildi.

DILEKÇE ŞARTLARI

Yurt dışında yaşayanlar ile resmen yurt açık havada 3 yıldan daha artı süreyle çalışanlar, 2 bin avro ödemeleri ve Ulusal Savunma Bakanlığınca verilecek uzak eğitimi almaları halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Kanuna tarafından, bedelli askerlikten kullanmak isteyen yargı sahipleri, 3 aylık kullanım süresi içinde işlemlerini gerçekleştirecekler. Başvurular, askerlik şubeleri ya da e-Devlet’ten yapılacak. Yurt dışarıya yaşayanlar da aynı şekilde başvurularını e-Devlet’ten ve konsolosluklardan yapabilecekler.

Bedelli askerlik için iki günde 200 bin başvuru

Hak sahibi olduğu belirlenerek müracaatı kabul edilen yükümlüler, başvuru formu belgesini aldıktan sonra bankaya 15 bin lira yatıracak. Yükümlüler, bedeli yatırdığını gösteren dekontu askerlik şubelerine teslim ederek celp duyurusunu bekleyecekler.

Askeralma Genel Müdürlüğünün planlaması ardından celp duyurusu yapılacak ve duyurunun ardındaki kontrol işlemine geçilecek. Celp duyurusunda yükümlülere fiili olarak askerlik yapacakları birlikler ile tarihleri bildirilecek.

Bedelli askerlik uygulamasına, hazırlıkların tamamlanmasının arkasından 3 aylık vakit beklenmeden başlanacak.

Bedelli askerlik için iki günde 200 bin başvuru

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER