Bedelli Askerliğe 2 Günde 200 Bin Kişi Başvurdu

Bedelli Askerliğe 2 Günde 200 Bin Kişi Başvurdu
Bedelli Askerliğe 2 Günde 200 Bin Kişi Başvurdu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bedelli askerlik uygulamasından adet edinmek için iki gün içinde 200 bine yakın dilekçe yapıldı. Son tarih olan 3 Kasım’a dek 1 milyondan fazla tatbik beklenirken, 2 gün içinde 200 bin başvurunun yapılması şaşırma yarattı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamasında “Hedefimiz gençlerimizin bedelli askerlik uygulamasından en kısa zamanda ve sorunsuz bir şekilde yararlanmasını sağlamak” dedi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Bedelli askerlik uygulamasına yönelik çalışmalar Ulusal Savunma Bakanlığı koordinesinde Genelkurmay Başkanlığı ve Güç Komutanlıklarının ilgili birimlerinin katılımıyla yoğun bir şekilde devam ediyor. Sürece Jandarma Genel Komutanlığı yetkilileri de katkı maddesi sağlıyor.

TÜM AYRINTI MASAYA YATIRILIYOR

Bakanlıktaki toplantılara zaman zaman Ulusal Savunma Bakanı Akar da başkanlık ediyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile diğer ilgililerin de yer aldığı toplantılarda bedelli askerlik uygulamasının tüm detayları masaya yatırılıyor.

BAKAN AKAR’DAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanı Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bedelli askerliğe başvuracak gençlerin ve ailelerinin beklentilerinin farkında olduklarını, bunların bütünüyle karşılanması için yoğun mesai harcadıklarını belirtti. Akar, bu kapsamda YÖK ile yapılan protokolle gençlerin öğrenimlerine devam ve sınavlarıyla ilgili oluşabilecek sorunların da ortadan kaldırıldığını ifade etti.

Bedelli askerlik uygulamasına yönelik Bakanlığın, Genelkurmay Başkanlığının ve Güç Komutanlıklarının koordineli olarak çalıştığını vurgulayan Akar, ” Hedefimiz gençlerimizin bedelli askerlik uygulamasından en kısa zamanda ve sorunsuz bir şekilde yararlanmasını sağlamaktır ” diye konuştu. öte yandan bedelli askerlikten adet edinmek için iki gün içinde 200 bine yakın başvurunun yapıldığı belirtildi.

BEDELLİ ASKERLİKTE TEFERRUAT

Düzenlemeye göre, bedelli askerlikten 1 Ocak 1994 de dahil, bu tarihten önce doğup, 15 bin Türk lirası ödeyenler yararlanabilecek. Uygulamadan faydalanacaklar 21 gün esas askerlik eğitimi alacak.

Yurt açık havada yaşayanlar ile resmi olarak yurt haricen 3 yıldan daha artı süreyle çalışanlar, 2 bin avro ödemeleri ve Ulusal Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Kanuna tarafından, bedelli askerlikten faydalanmak isteyen hak sahipleri, 3 aylık dilekçe süresi içinde işlemlerini gerçekleştirecekler. Başvurular, askerlik şubeleri ya da e-Devlet’ten yapılacak. Yurt açık havada yaşayanlar da aynı şekilde başvurularını e-Devlet’ten ve konsolosluklardan yapabilecekler.

Yargı sahibi olduğu belirlenerek müracaatı kabul edilen yükümlüler, kullanım belgesini aldıktan sonra bankaya 15 bin lira yatıracak. Yükümlüler, bedeli yatırdığını gösteren dekontu askerlik şubelerine teslim ederek celp duyurusunu bekleyecekler.

Askeralma Genel Müdürlüğünün planlaması sonrasında celp duyurusu yapılacak ve duyurunun peşinde denetleme işlemine geçilecek. Celp duyurusunda yükümlülere fiili olarak askerlik yapacakları birlikler ile tarihleri bildirilecek.

Bedelli askerlik uygulamasına, hazırlıkların tamamlanmasının gerisinde 3 aylık zaman beklenmeden başlanacak.