SON DAKİKA

Haber Rizem

Batman’daki İmam Abdullah Zaviyesi taşınacak

Batman’daki İmam Abdullah Zaviyesi taşınacak
Bu haber 09 Eylül 2018 - 15:04 'de eklendi ve 204 views kez görüntülendi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan yazılmış açıklamada, Hasankeyf’te bulunan ve Ilısu Barajı göl alanından etkilenen kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması için yoğun mesai harcandığı belirtildi.

“ÖZENLI METODLARLA TAŞINIYOR”

Bu doğrultuda baraj sularından etkilenmeyecek Yukarı Şehir’in yeniden düzenlenerek açık hava müzesi haline getirildiği anımsatılan açıklamada, “Baraj göl alanından etkilenen Aşağı Şehir’de bulunan tarihi ve kültürel varlıklar ise son derece tedbirli metotlarla ya uygun korunmakta ya da taşınarak yeni yerlerinde konumlandırılmaktadır.” ifadesi kullanıldı.

Bu çerçevede 540 takvim Zeynel Bey Türbesi ile Artuklu Hamamı’nın yeni yerlerine taşındığı hatırlatılan açıklamada, Ilısu Barajı göl alanında kalan İmam Abdullah Zaviyesi’nin de türbe, minare ve müştemilat bölümü olmak üzere 3 parça halinde taşınacağı bildirildi.

Batman'daki İmam Abdullah Zaviyesi taşınacak

Açıklamada, zaviyenin, Hasankeyf yeni yerleşkesinde yer alan Arkeopark alanında bütüncül olarak sergileneceği belirtilerek, şunlar kaydedildi: “Nakliye tertibatı da dikkate alındığında taşınacak yük, türbede 850 ton, minarede 450 ton ve müştemilat bölümünde ise 250 ton olacak. Zaviyenin üç belli başlı kütle halinde taşınacağı uzaklık 2 bin 400 metre. ‘3. Tarihi Nakliye Operasyonu’ 10 Eylül Pazartesi günü sabaha aleyhinde saat 05.00’te gerçekleştirilecek ve birincil planda türbe taşınacak. Minarenin taşıma işleminin ise 12 Eylül’de gerçekleştirilmesi planlanıyor.”

Batman'daki İmam Abdullah Zaviyesi taşınacak

İMAM ABDULLAH KİMDİR

İmam Abdullah M.S. 638 yılında Hasankeyf Kalesini altı yüz yıllık Bizans hakimiyetinden kurtarmak üzere düzenlenen son İslami akınlarda, Halid Bin Velid ’in meşhur komutanı İyaz Bin Ganem ’in sağ kolu olarak tayin yapmış ve bu tarihteki Hasankeyf kuşatması sırasında şehit düşmüştür.

Hz. Muhammed ’in amcasının oğlu olan Caferi Tayyarın oğlu İmam Abdullah, Peygamber neslinden gelen muhterem bir zat ve müstesna bir Veliyullahtır. Bu özelliğinden dolayı türbesi, bir zaviye olarak her devirde hürmet görmüş ve Eyyübiler döneminden Osmanlıların son dönemine dek çoğu defa onarılarak günümüze değin az bir tahribatla ulaşmıştır.

Batman'daki İmam Abdullah Zaviyesi taşınacak

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER