Bakan Patent Albayrak, Yeni Ekonomi Modelini açıklıyor

Bakan Patent Albayrak, Yeni Ekonomi Modelini açıklıyor
Bakan Patent Albayrak, Yeni Ekonomi Modelini açıklıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçimlerde sandıktan istediği sonucu çıkaramayan dış odaklar, Türkiye’nin politikalarına yön verebilmek için ekonomi kılıcını sallamaya başladı.

Döviz piyasası üzerine yapılan spekülasyonlar, dolar ve euronun defalarca rekorlar kırmasına neden oldu.

Yaşanan tüm gelişmelerin gerisinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Modeli’ni açıklamak üzere kameralar karşısına geçti.

Ekonomi dünyasının önde gelen isimlerinin de katıldığı toplantıda, piyasaya güven batmış mesajlar veren Bakan Albayrak, yeni bir sürecin başladığını söyledi.

Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satır başları;

Birincil defa yeni bir sistem değişikliği sonrası yeni bir Türkiye yolculuğunda ilerlememiz için yeni bir işlem başladı.

Yeni dönemin bütün bu anlamda baktığımızda yeni bir ekonomik yaptırımının oluşacağını açıklama ettik. 16 yıllık AK Parti iktidarı dönemi çok başarılı bir ekonomi programı izlendi. Şu lahza yeni bir sistemdeyiz ve ekonomimiz yeni sistemle birlikte yeni bir düzeye çıkacak.

Türkiye orta gelir grubundan üst gelir grubuna çıkması için nasıl bir yol haritası çizmemiz yönünde çoğu toplantı yaptık.

Bakan Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Modelini açıklıyor


Yeni dönem Türkiye’nin tüm kurumlarıyla bütün ayrıntılı stratejileriyle hedeflerine ilerlediği bir süreç olacaktır.

Kısa, çok kısa, orta ve uzun vadeli ekonomi politikalarımızı kurgularken nasıl bir vizyonla hareket edeceğimizi sizlerle paylaşacağız.

Yeni kurulan bu bakanlık, lüzum para gerek maliye politikalarının tek bir şapkada birleşmesiyle, yapacağımız ahlaklı ve liyakatli yönetim kademesiyle çok daha etkin bir bakanlık olacaktır.

Bir kısmını kanımca benim bir kısmını da ekibimizin gerçekleştirdiği bu süreçte tüm paydaşlar üstünde, milli ve uluslararası, tüm paydaşların içinde olduğu geniş yelpazede her bir adımı ince ince döşeyerek aksiyon alacağız.

Bakan Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Modelini açıklıyor


Tasarı ettiğimiz sistem sürdürülebilir olacak. Patent Albayrak gelip gitse de sistem devam edecek, kişilere endeksli olmayacak.

Değişimde öncü rol üstlenmek bu modelde olmazsa olmaz olacak.

Spekülasyonun ekonomiyi etkilemesine izin vermeyeceğiz.

Kamuda tasarruf tedbirlerine başladık.

Bakan Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Modelini açıklıyor

Birincil geldiğimiz günden beri para politikasının bağımsızlığı konusunda Merkez Bankası özelinde çok hassasız. Muhtemel olduğunca konuşmamaya çaba ettik. Hatta hiç konuşmadık. Özellikle para politikalarının bütün bağımsızlığı konusu ilke olarak bundan sonradan da devam edecek.

Ekonomik dengelenmeyi sağlamak için ilk sac ayağı enflasyonla uğraş olacak.

AYRINTILAR GELİYOR…