SON DAKİKA

Haber Rizem

Bakan Çavuşoğlu: ‘İdeolojilere Kurban Edilmiş Bir Meclis Var’

Bakan Çavuşoğlu: ‘İdeolojilere Kurban Edilmiş Bir Meclis Var’
Bu haber 11 Aralık 2018 - 16:43 'de eklendi ve 96 views kez görüntülendi.

Bakan Çavuşoğlu: “İdeolojilere kurban edilmiş bir meclis var”
“Yeni pasaportların tanınmasıyla birlikte kriterler 6’ya düştü”
5. Reform Eylem Grubu Toplantısı

ANKARA – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “11 yıl Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde ödev yaptım, biz bunu haketmiyoruz, oradaki tabloyu da görüyoruz. İdeolojilere kurban edilmiş bir meclis var. Avrupa’nın iki taraflı değerlerini aşındırmaya başlayan bir kurum olmaya başladı” dedi.
Reform Eylem Grubu’nun beşinci toplantısı, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün ev sahipliğinde Avrupa Birliği Başkanlığı koordinasyonunda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Patent Albayrak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımları ile düzenlendi. Ankara Dikmen Hakimevi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Çavuşoğlu, eylem grubunun kısa zaman içerisinde her tarafta gerçekleştirilmiş olmasını, Türkiye’yi normalleştirme ve reform sürecine olan bağlılığın göstergesi olarak yorumladı. Bir önceki toplantıda alınan kararların uygulanmasını ele aldıklarını belirten Çavuşoğlu, “Reformların yanına AB ile yürüttüğümüz süreçlerle ilgili hangi adımları attık ve neler yapacağız konularını değerlendirme fırsatı bulduk. Bilhassa vize serbestisi ve terörle mücadele ve gümrük birliğinin güncellenmesi gibi bir çok alanda atabileceğimiz adımları değerlendirdik. Reformlarımızla ilk elden ilgili olan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde denetimden tekrar çıkmak için atmamız gereken adımları da değerlendirdik. 11 sene Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde atama yaptım, biz bunu haketmiyoruz, oradaki tabloyu da görüyoruz. İdeolojilere kurban edilmiş bir meclis var. Avrupanın müşterek değerlerini aşındırmaya başlayan bir kurum olmaya başladı. Tekrar bu mücadeleyi de birlikte sürdürerek denetimden çıkacağımıza inanıyorum” biçiminde konuştu.
Çavuşoğlu, vize serbestisine ilişkin gelişmeleri de ele aldı. “Bizim vatandaşlarımız Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat etmeyi yargı ediyor” diyen Çavuşoğlu, yeni pasaportların tanınmasıyla birlikte kriterlerin 6’ya düştüğünü aktardı.
Fransa’daki sarı yelekliler olayına değinen Çavuşoğlu, “Avrupa’nın güvenliği bizim için de önemli” diye belirtti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER