Bakan Asilzade: Bayan ölümlerinde yüzde 22 azalma oldu
- Gündem

Bakan Asilzade: Bayan ölümlerinde yüzde 22 azalma oldu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Egzersiz, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Yargı Bakanı Abdülhamit Gül, ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Aleyhinde Milletlerarası Çaba Günü ’ zarfında bir araya geldi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren bakan Asilzade, kadına yönelik şiddetin sebebini irdelerken kasıt vermekte güçlük çekildiğini kaydetti.

“DÜNYANIN HER YERINDE VAR MANTIĞI YANLIŞ OLUR”

Bir taraftan dinin kadına verdiği değerinde ortadayken diğer yandan sahadaki realiteyi vurgulayan Aristokrat, “İşin kafamızı karıştıran yani, meselenin az kalsın benzer şiddette dünyanın diğer yerlerinde de olması. Kusura bakmasınlar, bir takım siyasi mahfiller, kadınları dert ediyormuş gibi yapıp bu meseleyi siyasi istismar alanı olarak göstermek istiyorlar fakat gerçekler ve rakamlar böyle söylemiyor. Avrupa ’da eğitim seviyesi yüksek, gelir seviyesi yüksek, insan hakları noktasında ciddi adımlar var. Hatta bize yıllardır bu noktada eleştirileri var fakat kendi içlerinde kadına kuvvet konusunda görüntü böylece de iyi yok. 2014 yılında AB Temel Haklar Ajansı ’nın yaptığı bir araştırmaya kadar 15 yaşından sonradan şiddete maruz kalan kadınların oranı yüzde 33 civarında. Benzer araştırmaya tarafından her 20 kadından biri tecavüze uğruyor, bize yönelttikleri eleştirinin aynısı. Aile içi güç vakalarının oysa yüzde 14 ’ünün, öteki vakaların da yüzde 13 ’ünün bildirildiği de yine aynı araştırmanın içinde geçiyor. genellikle AB üyesi ülkelerde her üç kadından birinin şiddete maruz kaldığı açıklama ediliyor. Kesinlikle oysa bizim bu meseleye bakışımızı ve kendimize ait sorgulamaları hafifletmiyor. ’Avrupa ’da da var, dünyanın her uygun var, aramak ancak bizde sorun yok ’ diyemeyiz. Böyle bir mantık yanlıştır, kendimizi kandırmak olur” biçiminde konuştu.

“KADES ÜZERİNDEN 6 BİN 894 İHBAR ALINDI”

Asilzade, Türkiye ’de geçen yılın ilk 11 ayı ile bu yılın birincil 11 ayı mukayese edildiğinde, bayan cinayetlerinde yüzde 22 azalış görüldüğünü belirtti. 2017 ’nin tamamında polis ve jandarma bölgesinde toplam 353 kadın cinayeti yaşandığını aktaran Asilzade, bu yıl bu sayının 20 Kasım itibariyle 238 olduğunu vurguladı. Asilzade yapılan dağıtılmış çalışmalardan yalnızca biri olan KADES uygulamasından bahsederek, cep telefonlarını birer panik butonu haline getirmeyi amaçladıklarını ve şu esas kadar sistemi 35 bin 318 kişinin indirdiğini, KADES üzerinden 6 bin 894 ihbar alındığını söyledi.

“KADINA ŞİDDETİN ÖNLENMESİ NOKTASINDA ARKADAŞ CANLISI BİR GAYRETİN İÇERİSİNDEYİZ”

Soylu, “Keza kadına karşısında şiddetin önlenmesi nedeniyle diğer taraftan risk değerlendirmesi sistemi geliştiriyoruz. Bu amaçla bir form geliştirdik. Olayların bu form aracılığıyla ayrıntılı bir kaydını tutuyoruz ve bir veri havuzu oluşturuyoruz. Hem aile çalışma ve sosyal politikalar bakanlığımız ile 2017 eylül ayında imzalanan bir protokolle her iki bakanlık arasında bu konuda bir data entegrasyonu sağladık. Bu sayede daha isabetli ve geniş kapsamlı risk analizleri yapma imkanına kavuşuyoruz. Türkiye kadına karşısında şiddetin önlenmesi noktasında, öteki tüm meselelerde olduğu gibi, arkadaşça bir gayretin içindedir” mesajını verdi.

25 Kasım Kadına Karşın Şiddete Aleyhinde Milletlerarası Uğraş Günü ’nde (dün) yaşanan olaylara değinen Aristokrat, hazırlanmak istenilen tezgahı evvelden öngördüklerini vurguladı.

“KIZ ÇOCUKLARINI DAĞA GÖTÜRÜYORLAR”

Asilzade, “Her Zaman aynı tipler yürüyüş yapmak istiyor. Yasaklanmış olduğunu söylememize rağmen, başka bir yer göstermemize rağmen, burada yapın dememize karşın dün tünelde HDP ’den tutun, PKK sempatizanlarından tutun, birtakım bileşenler adı aşağı kendilerini baştan oraya getirdiler. Cilalı burada açıklamanızı yapın dedik. Böylece olmayacak, polise saldırı edecekler, biz buradan yürüyeceğiz diyecekler, kamuoyuna da şöyle bir fotoğraf gösterecekler; Kadına Şiddet Günü ’nde kadına şiddet gösterilir. Yaklaşık 2 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum, terör örgütlerine bir tek şey gördüm, kadın istismarı ve çocuk istismarı. Bunun bir fazla daha aşağı sebebi var saatlerce burada sizi anlatabilirim ve konuşabilirim. Bir çok iğrenç sebebi var. PKK terör örgütü 13-14 yaşındaki çocukları, annelerin dizinin dibinde olması lüzumlu gelen, eğitim alması lüzumlu gelen, hayatlarının demin başlangıcında hayalleriyle buluşturmamız lüzumlu gelen, kız çocuklarını oradan çekip alıp dağa götürüyorlar” diye konuştu.

“BİR TEK HDP’LİNİN KADINA İSTİSMARI MECLİS GÜNDEMİNE GETİRDİĞİNİ GÖRDÜNÜZ MÜ”

Milletvekillerine hitap eden Aristokrat, “Mecliste kadına kuvvet, kadına taciz, kadına istismar konusunda bir tek HDP ’li milletvekilinin bu konuyu gündeme getirdiğini gördünüz mü? Göremezsiniz çünkü patronları kızarlar. Görülemez yani pek bir imkan olmaz. Bu konuyu bütün açıklığıyla bunların suratına vurmak gerekir. Kadını özgürleştireceğiz adı altında, kadını bir tecavüz metası olarak Kandil ’de kullananların yüzlerine bunları vurmak lüzumlu. Bunlarla açıkça çaba etmek ve bu istismarları da bunların yüzlerine çarpmak gerekir. O Murat Karayılan ’lar, Cemil Bayık ’lar, bunlara Apo ’nun yazdığı kitapları okutmak gerekli. Kadınlar hakkında hangi iğrenç sözleri vaatleri ortaya koyuyor. Bunların hiç birisi bu istismarların hiç birisi bizim medeniyetimizin ve bizim anlayışımız geleneğimizin, bize annelerimizin babalarımızın öğrettiklerinin sonucu değildir. PKK bu işin çatısıdır, diğer terör örgütleri de benzer noktadadır. FETÖ ’süne kadar her birisi bir kadın unsuru üzerinden kendine ait bir alan açtırmak için çaba sarf etmektedir. Bunun iyi bir şekilde iyi anlamak, tedbirlerimizi de ona tarafından olmak zorundayız” diye konuştu.

“SENİN KRAVATINA TÜKÜREYİM”

Aristokrat, kadınlara şiddet uygulayanlara karşın, “Senin kravatına tüküreyim. Benim vicdanım bir kadına bir çocuğa baskı uygulanmasını kabul etmiyor” ifadelerini kullandı.