SON DAKİKA

Haber Rizem

Askerlik kanunu Devlete Ait Gazete’de

Askerlik kanunu Devlete Ait Gazete’de
Bu haber 03 Ağustos 2018 - 5:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yükümlülerin 3 ay içinde askerlik şubelerine başvurmaları gerekiyor. Düzenleme, 1 Ocak 1994 tarihi ve öncesinde doğanları kapsıyor.

38 YAŞ SINIRI KALDIRILDI

Kanunla, yurt dıştan yaşayıp, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin ödediği bin avroluk tutar 2 bin avroya çıkarıldı ve 38 yaş sınırı kaldırıldı.

Kanuna tarafından, bedelli askerlikten faydalanmak isteyenler, yurt dışarıda oturma ya da alıştırma iznine sahip olarak emekçi, işveren sıfatıyla ya da bir iş veya sanatı icra ederek, minimum 3 yıl süreyle yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla, yan bulundukları Türk konsoloslukları yoluyla askerlik şubelerine başvuracak.

Durumlarını ispat eden belgelerle 2 bin avro veya karşılığı değin yabancı ülke parasını bir defada ödeyip, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

SON KARAR 1 OCAK 1994

Kanun, denetim kaçakları ile bakaya sayılarının her geçen yıl artması üzerine oluşan birikimi de önlemeyi amaçlıyor.

Yasayla, askeri hizmetin gerektirdiği ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin gereksinim duyduğu erbaş ve er sayısı dikkate alınarak, bedelli askerlikte yaş sınırı, 1 Ocak 1994 tarihi de dahil, bu tarihten önce doğanlar olarak belirleniyor.

Kanuna kadar, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple olursa olsun askerlik yapmayıp, 1 Ocak 1994’ten önce doğan bedelli askerlikten kullanmak isteyen yükümlüler; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine ya da yurt dışı temsilciliklerine başvuracak.

15 BİN TL VE 21 GÜNLÜK EĞİTİMDE DEĞIŞIM DEĞIL

Askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda 15 bin Türk lirası ya da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satmak kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını bir defada ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek.

Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar ile yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine bağlı olmaksızın, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sıhhat sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan nedeniyle askerlikten muaf tutulanlar da bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek.

ÇALIŞANLAR BEDAVA İZİNLİ OLACAKLAR

Bedelli askerlik hakkından yararlananlar, temel askerlik eğitimi boyunca çalıştıkları meslek yeri, kurum ve kuruluşlar göre aylıksız ya da bedava izinli olacak.

Tahsil edilen tutarlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak. Bu tutarları Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na uyarlamak üzere, Define ve Maliye Bakanlığı bütçesine tahsis eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

Bu düzenlemeden yararlanan yükümlüler hakkında gizli, teftiş kaçağı ve bakayadan nedeniyle yönetimsel ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılanlar sona erdirilecek. Bu suçlara ilişkin kesinleşmiş yönetimsel para cezaları tahsil edilmeyecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER