SON DAKİKA

Haber Rizem

Asırlık Kuş Pazarı Binlerce Kuş Severi Bir Araya Getiriyor

Asırlık Kuş Pazarı Binlerce Kuş Severi Bir Araya Getiriyor
Bu haber 11 Aralık 2018 - 15:22 'de eklendi ve 1.442 views kez görüntülendi.

Öncelikle takriben 100 yıl önce kurulmaya başlanan Bursa’daki Merinos Kapalı Pazar Yeri’ndeki kuş pazarı, o tarihten bu yanlamasına kuşa ilgisi olanları burada buluşturuyor. Güvercin, tavuk, horoz, hindi, kanarya gibi bir fazla yaygın türün yanında pazarda özel insanlar güvercinler ve eksik yer alan diğer kuş türleri de yoğun alaka görüyor. Pazara her hafta binlerce ziyaretçi geliyor.

SABAHLEYIN SAAT 5’TE TEZGAHLAR KURULUYOR

Türkiye’nin en eski kuş pazarı olma özelliğini içeren pazarda Bursa’ya ait olan cins kuş türleri de büyük kasaba dışından gelen ziyaretçilerin alaka odağı oluyor. Pazarda fazla farklı bir atmosferin olduğunu söyleyen kuş meraklısı Göksel Bayrak, “Burada az daha 3 bin kişi var. Pazar, Bursa’da çok ayrı bir kültür. Kuş pazarının ise Bursa’da aşina 100 yıla yakın bir tarihi var. Pazar günleri kurulan bu pazarda, dünyada yer alan süs güvercini türlerinin az daha tamamı, kümes hayvanları, bambaşka nesil ve görünüşlerdeki ilgi çekici horoz, tavuk, hindi gibi hayvanlar, muhabbet, kanarya gibi kuş türleri ve kuşçuluk için gerekli malzemeler yer alıyor. Sabahleyin saat 05.00 gibi tezgahlar kuruluyor ve ilk ziyaretçiler geliyor, öğleden sonraya değin burada aşırılık devam ediyor. İnternetten hayvan satışlarının yasaklanmasıyla buraya alaka de arttı. Alışveriş yapmak için gelen vatandaşlar kuş adına istediği her şeyi burada bulabiliyor” dedi.

HÜNKARİ KUŞLARININ FİYATI 10 BİN LİRAYI BULUYOR

Pazarda 10 yılı aşkın süredir tezgah açan kuş yetiştiricisi Nihat Kayabaşlı, “Hünkari kuşları, ‘satinette’ ve ‘blondinette’ olarak ikiye ayrılır. Bu kuşlar Osmanlı dönemine ait çok eski bir kuştur. Tarihte, Manisa’da saray dışında beslenmesi yasaklanmış olan bir türdür. Saraydan kaçan bu tür bir kuşu halktan birinin yakalayıp saraya götürmemesi halinde idama değin cezası varmış. Yurt dışından gelen elçilere ise armağan olarak üremesine engel olmak amacıyla yalnızca erkek cinsi armağan edilirdi. Ama Osmanlı’nın yıkılış dönemlerinde kaçırılan kuşlar üretilmek için yurt dışına götürüldü. Osmanlı’da yer alan millet yurt dışarıda yapılan çalışmalarda değiştirildi. Bu kuşun meraklılarının en büyük kulübü Amerika’dadır ve senelerdir bu anlamda Kuveyt ile yarışmalar düzenlenir. Kuşun en favori ırkları ise şu an Almanya ve Hollanda’dadır. Yani yurt dışarıya yapılan çalışmalarla tarihte bizim olan kuş türünü geliştirip kendi türleriymiş gibi gösteriyorlar. Fiyatları ülkemizde özelliklerine tarafından 50 lira ile 10 bin lira aralarında değişmektedir. Biz de ise şu lahza fiyatı 3 bin lira civarında” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER