ASELSAN'ın Geliştirdiği Sarp-Zafer, Birincil Sınavından Bütün Anekdot Aldı
- Ekonomi

ASELSAN’ın Geliştirdiği Sarp-Zafer, Birincil Sınavından Bütün Anekdot Aldı

ASELSAN’ın Uzak Komutalı Silah Sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi Sarp-Zafer, Katar’da askeri makamlar göre yoğun testlere bağlı tutuldu. Sarp-Başarı, yurt içi ve dışı kullanıcılardan gelen geri beslemeler ve ortaya çıkan operasyonel ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirildi. Sistem, bambaşka son kullanıcı birliklerden gelen talepler doğrultusunda Nurol Makina’nın Yörük 4×4 zırhlı muharebe arabulucu ile birlikte çöl şartlarında gerçekleştirilen atışlı saha testlerini başarıyla tamamladı.

ARAÇ İÇİNDEN CEPHANE TAKVİYESİ

Sarp-Galibiyet, vasita içinden cephane yükleme yeteneği ve düşük siluet gibi öne meydana çıkan özelliklere sahip bulunuyor. Araç içinden cephane yükleme yeteneği, mühimmat bittiğinde personelin zırhlı aracın dışına çıkmasına gerek kalmadan destek yapmasına olanak sağlıyor. Epeyce düşük bir siluete sahip olan Sarp-Başarı, bilhassa meskun mahal operasyonları için tasarlandı. Gelişmiş uzaktan komuta ve gözcülük yapma imkanı karşılayan Sarp-Başarı, atış yapan personelin etraf farkındalığını artırarak güvenliğini en üst seviyeye taşıyor.Yüksek stabilizasyon, otomatik hedef saptama ve takip yeteneği doğru hareket halinde ve hareketli hedefleri yüksek isabetle etkisiz ışık halkası getiriyor.

EN KAYDA DEĞER İHRAÇ ÜRÜNLERİNDEN

Gündüz ve gece manzara, lazerle mesafe ölçme ve lazer işaretleme yeteneklerine de sahip Sarp-Başarı’in meteorolojik bilgiler ve mühimmat tipine tarafından otomatik balistik düzeltme yeteneği de bulunuyor. Uzakta Komutalı Tabanca Sistemleri, ASELSAN’ın en kayda değer ihracat ürünleri arasında yer alıyor. Söz konusu tabanca sistemleri birçok ülkenin emniyet birimleri kadar etkin biçimde kullanılıyor.

YÖRÜK İLE BİRLİKTE BIRINCIL İHRACAT

Katar’da gerçekleştirilen atışlı saha testlerinin yurt içinde ve dışarıda imzalanması hedeflenen yüksek adetli sözleşmeler için kayda değer bir referans olacağı değerlendiriliyor. Zırhlı kara arabulucu üreticilerinden Nurol Makina, Katar’dan Ejder Yalçın ve Yörük zırhlı muharebe araçlarını kapsayan yüksek adetli bir sipariş almıştı. Sipariş zarfında dağıtılmış konfigürasyonlardaki araçlar için bambaşka donanımlar ve Sarp-Zafer’in de yer aldığı değişik tabanca sistemleri kullanılacak. Bu Nedenle keza Yörük 4×4 hem de Sarp-Zafer ilk ihracat başarısına ulaşacak.