SON DAKİKA

Haber Rizem

ASELSAN, Uzakta Kumandalı Bomba Tehditlerini ”Elektronik Kangal” ile Engelleyecek

ASELSAN, Uzakta Kumandalı Bomba Tehditlerini ”Elektronik Kangal” ile Engelleyecek
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 1:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Güvenlik güçlerinin görevleri esnasında karşı karşıya kalabileceği tehditlerin bertarafı ve ülke güvenliğinin artırılmasına yönelik yeni sistemler kullanıma giriyor. Savunma Sanayii Başkanlığının koordinasyonunda, ASELSAN göre tasarlanarak üretilen sırt tipi, vasıta tipi ve bomba imha tipi radyo frekansı (RF) karıştırma/köreltme (jammer) sistemleri emniyet güçlerinin envanterine dahil edildi.

KANGAL VASITA TİPİ RF KARIŞTIRMA

Bunlardan Kangal Araç Tipi RF Karıştırma/Köreltme Sistemi ailesi, güvenlik güçlerinin araçlarına entegre edilerek, araçların seyri ve duraklaması sırasında olası “radyo frekans kontrollü el işi patlayıcı” (RFEYP) tuzaklarına aleyhinde aktif RF karıştırma/köreltme uygulamasıyla koruma sağlıyor. Modüler özellikte ve fazla bantlı olarak tasarlanan sistem, halihazırda bilinen frekans bantlarının tamamını kullanan olası tehditleri aynı zamanlı olarak engelleyebiliyor.

KOLAY TAŞINABİLİRLİLİK

Sistem, bambaşka tipte araçlara entegre edilebiliyor ve araçtan araca kolaylıkla taşınabiliyor. Kangal Vasita Tipi Jammer, programlamaya yetkili kullanıcı seviyesinde, sahada programlanabiliyor, muhtemel yeni tehditlere karşısında uyumlandırılabiliyor. Baştan programlanabilme özelliğiyle operatöre, öncelikli ve değişen tehditler özelinde yeni karıştırma profilleri/modlar (spektral şekil verme) oluşturabilme yeteneği sunuyor.

BOMBA İMHADA ”ELEKTRONİK KANGAL”A BÜYÜK ATAMA

Kangal Bomba Tahrip Tipi RF Karıştırma/Köreltme Sistemi ise mümkün RFEYP tuzaklarına karşı bomba tahrip uzmanlarının değişken paketlere güvenli müdahalesi için ortam oluşturuyor. Sistemden, bomba tahrip personelini koruyan başvuru formu senaryosunun yanı sıra miting/merasim alanlarında ve giriş/çıkış noktalarında güvenli bölge oluşturma nedeniyle yararlanılabiliyor. Ayrıca, araç monte kitleriyle araçların korunması da sağlanabiliyor.

TEHDİTLERE GÖRE PROGRAMLA YAPILABİLİYOR

Sistem sayesinde, öncelikli hedefler özelinde istenilen spektral şekillendirme oluşturulabiliyor, istenilen bantlar karıştırma harici bırakılarak istenilen yerlerde öbür çıkış gücüne sahip karıştırma alt bantları tanımlanabiliyor. Sistemin yazılım tabanlı karıştırıcı sistemi olması tamamen, kullanıcı ihtiyacı ve öncelikli olduğu değerlendirilen tehditlere tarafindan programlama yapılarak, RF çıkış gücü frekans bandına istenen şekilde dağıtılabiliyor.

TİM VE YAYA PERSONEL KORUMASI

İkinci Cins Sırt Tipi RF Karıştırma/Köreltme Sistemi MİLKAR-5T5, RFEYP tuzaklarına aleyhinde timlerin ve personelin korunması amacıyla geliştirilerek güvenlik güçlerinin hizmetine girdi. Sistem, monte kitleriyle vasıta korunmasında da kullanılabiliyor. Minimum yük ve en fazla kapsama hedefiyle tasarlanan MİLKAR-5T5 Sistemi, yüksek karıştırma mesafeleriyle etkin koruma sağlarken hafif yapısıyla kullanıcıya yüksek hareket kabiliyeti ve atiklik sunuyor.

Sistem, çetin arazi ve çevre koşullarında, en engebeli operasyonların güvenle icra edilmesini sağlıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER