SON DAKİKA

Haber Rizem

Alıcı Kredilerinde Vade 36 Aya Düşürüldü

Alıcı Kredilerinde Vade 36 Aya Düşürüldü
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 1:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BDDK bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte değiştirme yapılmasına dair yönetmelik taslağı yayımladı. Taslakta bir takım amaçlar hariç tüketici kredilerinin vadesi 36 ay olarak belirlendi.

TAŞIT KREDİSİNDEKASKO DEĞERİ ESAS ALINACAK

Tüketicilere, binek vasıta edinimi nedeniyle kullandırılacak vasıta kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak mali kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirası ve aşağı olanlar için yüzde yetmişi aşamayacak. Bu oran, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirasını aşan binek araçlarda, bedelin yüz yirmi bin Türk Lirasına dek olan kısmı için yüzde yetmiş, yüz yirmi bin Türk Lirasının üzerinde olan kısım için yüzde elli olarak uygulanacak. İkinci el binek araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri alınacak.

TAŞIT KREDİSİ 48 AY VADEYLE VERİLEBİLECEK

Tutar, 1/1/2019 tarihinden itibaren, her sene enflasyon sepetinde yer alan dizel ve benzinli araba fiyatları ortalamasının yıllık artma oranının gerektirdiği tutarlar üzerinden uygulanacak. Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 684 üncü maddesinde düzenlenen tamamlayıcı parçası niteliğini haiz olacak şekilde mülk veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların mali kiralama aracılığıyla tüketicilere kiralanması, öteki gayrimenkul alımı amaçlı krediler, eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ve kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların finansmanı amacıyla aracısız ilgili kurum ya da kuruluşun hesabına ödeme tamamlanmak şartıyla kullandırılan krediler ile bu kredilerin baştan finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, alıcı kredilerinin vadesi otuz altı ayı, vasıta kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi kırk sekiz ayı, cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı aşamayacak.

KREDİ KARTI TAKSİTLERİNDE DEĞIŞTIRME YAPILDI

BDDK Taslağına göre, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile peşin para çekimlerinde taksitlendirme süresi 12 ayı geçemeyecek.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER