SON DAKİKA

Haber Rizem

Akbank, Garanti Bankası ve Meslek Bankası Türk Telekom’a Müşterek Oluyor

Akbank, Garanti Bankası ve Meslek Bankası Türk Telekom’a Müşterek Oluyor
Bu haber 30 Ağustos 2018 - 18:36 'de eklendi ve 140 views kez görüntülendi.

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı, Türk Telekom’da yüzde 55 hissesi yer alan OTAŞ’ın Türk Telekom’a kredi veren bankalar kadar oluşturulacak bir müşterek girişim şirketine devredilmesini onayladı. Buna kadar OTAŞ hisseleri bankaların kuracağı şirkete geçecek. Akbank, Garanti Bankası ve Meslek Bankası, OTAŞ’ın kendilerinden aldığı krediyi geri ödeyememesi üzerine Türk Telekom’daki yüzde 55 OTAŞ hissesini devralmak için geçtiğimiz ay Rekabet Kurumu’na başvurmuştu.

3 BANKA TÜRK TELEKOM’DA YÜZDE 55 HİSSESİ YER ALAN OTAŞ’I DEVRALACAK

Türk Telekom’dan KAP’a yapılan açıklamada konuyla ilgili olarak şöyle denildi:

“Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı’ndan Şirketimize iletilen resmi bildirime tarafından, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’nin (“OTAŞ”), şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.’de (“Türk Telekom”) bulunan %55 oranındaki hisselerinin, OTAŞ’a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir müşterek girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yerinde görülmüştür.”

Akbank, Garanti Bankası ve Meslek Bankası, Türk Telekom’daki yüzde 55 Ojer Telekomünikasyon A.Ş. (OTAŞ) hissesini devralmak için geçtiğimiz ay Rekabet Kurumu’na başvurmuştu.

4.75 MİLYAR DOLAR KREDİYİ ÖDEYEMEMİŞTİ

Hariri ailesinin, Suudi Telekom Şirketi’yle (STC) ortak olduğu Oger Telecom, 2005 yılında Türk Telekom’un yüzde 55’ini satın almıştı. Satın alma Oger Telecom’un Türkiye’de kurduğu Ojer Telekomünikasyon A.Ş. (OTAŞ) adlı şirket üzerinden yapılmıştı.

OTAŞ, Türk Telekom’u satın elde etmek için bankalardan kullandığı kredinin her yerde finansmanı için 2013’te aldığı 4.75 milyar dolar krediyi ödeyememişti.

BANKALAR VERDİĞİ KREDİYE TARAFINDAN PAY SAHİBİ OLACAK

Geçen aylarda konuya ilişkin yapılan toplantıya bankalar, hükümetten yetkililer, hukuk firmaları ve danışmanlık firmaları katılmış, toplantıda OTAŞ’a ait yüzde 55 Türk Telekom hissesinin bankaların ortaklığında kurulacak yeni şirkete devredilmesine karşın plan öne çıkmıştı. Plana kadar yeni şirkette bankalar, kredideki payları oranda hisseye sahip olacak.

OTAŞ’a verilen kredide Akbank yaklaşık 1.5 milyar dolar, Garanti 1 milyar dolar, Meslek Bankası ise 500 milyon dolar paya sahip.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER