SON DAKİKA

Haber Rizem

ABD Savunma Bakanı: S-400 alımı bizi endişelendiriyor

ABD Savunma Bakanı: S-400 alımı bizi endişelendiriyor
Bu haber 28 Ağustos 2018 - 20:42 'de eklendi ve 80 views kez görüntülendi.

ABD Savunma Bakanı Mattis, Pentagon’da ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile iki taraflı basın toplantısı düzenledi.

“AKAR’LA FAZLA ARKADAŞ CANLISI MÜZAKERELERDE BULUNDUK”

Mattis, Türkiye ile ilgili bir soruya verdiği cevapta Ankara ile çoğu konuda yakın çalıştıklarını dile getirerek, şunları kaydetti: “Türkiye ile birçok konuda beraber çalışıyoruz. Türk Savunma Bakanı ile dün telefonda görüştüm. Çok samimi müzakerelerde bulunduk. Münbiç’teki koşul da dahil önümüzdeki konular üstünde çalışıyoruz. Eğitim ekipmanları Ankara’ya ulaştı. (Türk tarafı ile) Birlikte yapacağımız devriyeleri mümkün kılacak sürece yaklaşıyoruz. Yakında beraber bu devriyeleri gerçekleştireceğiz, bundan eminim. Bu cins konularda Türkiye ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz.”

“S-400 ALIMI BİZİ ENDİŞELENDİRİYOR”

Benzer toplantıda Mattis, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma füze sistemlerini alıyor olmasıyla ilgili olarak da “Bu konudaki kararın Türkiye’ye ait olduğunu” ve “Bu füze sistemlerinin alınmasının kendilerini endişelendirdiğini” ifade etti.

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford da ortak devriyelerin yakında başlaması için hazırlıkların sürdüğünü anlattı.

Dunford, terör örgütü YPG/PKK unsurlarının Münbiç’ten ne zaman en ince ayrıntısına kadar ayrılacaklarıyla ilgili bir soruya ise “YPG unsurlarının çok büyük bölümü Fırat’ın doğusuna geçti. Münbiç’te az sayıda YPG mensubu kaldı. Münbiç’te etnik kökeni ne olursa olsun Münbiçliler kadar güvenliğin ve yönetimin sağlandığından belirli olana dek (ilgili kişileri) güvenlik kontrollerinden geçirmeye devam edeceğiz.” biçiminde yanıt verdi.

S-400 Hava Savunma Sistemi

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER