SON DAKİKA

Haber Rizem

ABD Orta Doğu’da Arap NATO’su kurmayı planlıyor

ABD Orta Doğu’da Arap NATO’su kurmayı planlıyor
Bu haber 31 Ağustos 2018 - 16:55 'de eklendi ve 144 views kez görüntülendi.

Müşterek Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) olarak da aşina, İran ve P5+1 ülkeleri aralarında imzalanan nükleer anlaşmadan çıktıktan sonradan yaptırımları yeniden uygulamaya koyan Washington, bu defa Arap ülkelerini İran’a karşı birleştirmeyi planlıyor.

ABD, İran’a aleyhinde kullanılacak bir Arap NATO’su kurulması için girişimde bulunuyor.

ORTA DOĞU’YA NATO

Washington, ittifak içinde Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin 6 üyesi Suudi Arabistan, Birleşmiş Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt, Katar, Umman, Bahreyn’in yanı sıra Mısır ve Ürdün’ün yer almasını öngörüyor.

Kısa adı MESA olan Ortadoğu Stratejik İttifakı (Middle East Strategic Alliance) projesinin hedeflerinin 12-13 Ekim tarihlerinde Washington’da yapılacak Körfez ülkeleri zirvesinde açıklanacağı belirtiliyor.

‘İTTİFAKIN OLASI ÜYELERİ RUSYA İLE ASKERİ İŞBİRLİĞİ YAPIYOR’

Ama ABD, ittifakta yer alması olası ülkeler arasındaki ihtilaflar sebebiyle ve bu ülkeler Rusya ile askeri-siyasi işbirliğinden vazgeçmeyeceği için bu amacına ulaşamayabilir.

Rusya Milletlerarası İlişkiler Konseyi uzmanı Anton Mardasov, “ABD, İran karşıtı bir cephe oluşturmaya çalışıyor. Bu yeni bir fikir yok ve Arap ülkeleri arasındaki ihtilafı nedeniyle her seferinde başarısız oldu” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER