AB liderleri Brexit anlaşmasını onayladı
- Gündem

AB liderleri Brexit anlaşmasını onayladı

AB ile İngiltere arasıdnaki Brexit görüşmelerinde yeni bir aşamaya varıldı. AB liderleri Brexit taslağına tasdik verdi. Haberi AB Konset Başkanı Donald Tusk “Brexit anlaşması onaylandı” biçiminde duyurdu.

AB liderleri Brexit anlaşmasını onayladı

ANLAŞMA CILALI

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke liderleri, İngiltere’nin birlikten ayrılık (Brexit) anlaşmasını ve gelecekteki ilişkileri belirleyecek siyasi deklarasyonu imza atmak üzere Brüksel’de bir araya geldi.

AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, Brüksel’de AB ve İngiltere aralarında takriben 1,5 yıldır aralıksız Brexit müzakerelerinde sağlanan ilerlemeyi değer biçmek üzere düzenlenen zirvede buluştu. Zirvede, AB üyesi ülke liderleri, 585 sayfalık “ayrılık anlaşmasına” imza atması ve İngiltere ile AB aralarında gelecekte yapı edilecek ilişkiyi belirleyecek “siyasi deklarasyonu” da onayladı.

AB liderleri Brexit anlaşmasını onayladı

29 MAR’TA RESMEN AYRILIYORLAR

İngiltere, 23 Haziran 2016’da yapılan referandumla AB’den bölünme kararı almıştı. AB ile İngiltere aralarında Haziran 2017’de başlayan müzakerelerde taraflar, geçen yılın sonunda İngiltere’nin AB bütçesine taahhütlerinden kaynaklanan yüklü bir “ayrılık ücreti”nin ödenmesi ile vatandaş haklarının da aralarında yer aldığı bir dizi konuda ön anlaşmaya varmıştı. İngiltere, 29 Mart 2019’da AB’den resmi olarak ayrılacak.