SON DAKİKA

Haber Rizem

30 Ağustos Zafer Bayramı 96. Yılı Sergisi’ – İstanbul

30 Ağustos Zafer Bayramı 96. Yılı Sergisi’ – İstanbul
Bu haber 29 Ağustos 2018 - 23:15 'de eklendi ve 202 views kez görüntülendi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Sakarya Meydan Muharebesi ile kurtuluş savaşının taçlandırıldığını fakat hala bu coğrafyada kurtuluş mücadelesi verildiğini belirterek, “Şimdi de ekonomik saldırıya geçtiler. Milletin bu saldırının da amacının ne olduğunu ve nereden geldiğini basireti ve ferasetiyle gördü ve tavrını belirledi.” dedi.

Beyoğlu Belediyesince Harbiye Askeri Müzesi’nin katkılarıyla hazırlanan “30 Ağustos Galibiyet Bayramı 96. Yılı Sergisi”nin açılışında Şahin, ağustos ayının Türk milleti için zafer ayı olduğunu vurgulayarak, Türk milletinin kayda değer imtihanlardan geçtiğini hatırlattı.

“İşte en son 15 Temmuz’u birlikte yaşadık.” diyen Şahin, genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle, zenginiyle fakiriyle herkesin sokağa çıkıp milletin bekası için canı dahil hiçbir şeyini esirgemediğini anlattı.

Şahin, şöyle devam etti:

“Sakarya Meydan Muharebesi ile Kurtuluş Savaşımızı taçlandırdık ama hala bu coğrafyada kurtuluş mücadelesi veriyoruz. zaman zaman o gün başaramayanların her yerde nüksetmesiyle karşı karşıya kalıyoruz. Bunu her anlamda yapıyorlar. Bunu savaşla, iç karışıkla, terörle yapıyorlar. En son darbe ile yapmaya çalıştılar başaramadılar. Şu Anda de ekonomik saldırıya geçtiler. Allah’a şükür bu milletin mayası sağlam, bu millet, bu saldırının da amacının ne olduğunu ve nereden geldiğini basireti ve ferasetiyle gördü ve tavrını belirledi. Bu saldırıyı da bertaraf etti. Bundan daha sonra olmayacak mı? Natürel ancak bu nesil saldırılar bu ülkeye yapılmaya devam edilecek en azından niyetlenilecektir. Bu insanlar şunu açıkça ortaya koymuştur. ‘Bu Anadolu’da bu milletle oyun oynamayın.’ Bu ırk dostuna vefalıdır fakat düşmanlık yaparsanız da karşılığını en sert şekilde bulursunuz.”

Vali Şahin, sözlerini, “Hiçbir vakit bu insanlar bayraksız, devletsiz kalmadı bundan sonradan da kalmaya niyeti yoktur. Bütün arkadaş düşman bunu böyle bilirse, bu coğrafya da hesabını ona kadar yapar. Bizim tavsiyemiz bu milletin dostluğuna talip olsunlar, bunun dışında da bir şeye niyetlenmesinler.” diye tamamladı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da 30 Ağustos Zaferini Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tabanca arkadaşlarının baskı koşullar aşağıda elde ettiğini ifade ederek, serginin de 30 Ağustos’ta ortaya konulan büyük fedakarlık destanının anlaşılması için hazırlandığını söyledi.

Demircan, 30 Ağustos’un, 19. yüzyılın başından itibaren milletin başına bela olan şer odaklarının yürüttüğü saldırılara Türk milletinin verdiği bir cevap olduğunu aktararak, “Biz bu sergide, bu bayram atmosferinde bu başarının yalnızca milletimiz için değil bütün mazlumlar için de anlamını algılama ediyoruz. 30 Ağustos’ta bizim için fedakarlığın en asil derecesini sergileyen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını bütün şehit ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyorum.” dedi.

Konuşmaların arkasında Şahin ve Demircan serginin açılışını yaparak, fotoğrafları inceledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER