SON DAKİKA

Haber Rizem

3 katlı büyük İstanbul tünelinin güzergahı belirlendi

3 katlı büyük İstanbul tünelinin güzergahı belirlendi
Bu haber 07 Ağustos 2018 - 16:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başkan Erdoğan 3 katlı büyük İstanbul tünelini de ‘100 Jurnal Eylem Planı ’ içerisine yerleştirmeyi ihmal etmedi.

PROJE İHALEYE ÇIKACAK

Araç sayısının arttığı İstanbul’da trafik sorunu da günbegün büyüyor. Trafik sorununa çözüm bulmak için ise yeni projler geliştiriliyor. 3 katlı büyük İstanbul tüneli ise bunun ilk örneklerinden biri olacak. Proje; yakında ihaleye çıkacak.

YAP- İŞLET- DEVRET MODELİ UYGULANACAK

Yap- işlet- devret modeliyle hayata geçirilecek projeden ayrıca raylı sistem geçecek, ayrıca de araçlar yararlanabilecek. Tünelin orta katını metro, daha aşağı ve üstteki katlarını ise araçlar kullanacak.

TEK TÜNELLE GEÇİŞ SAĞLANACAK

Üç katlı İstanbul tüneli; 15 Temmuz Şehitler Köprüsü aksının ihtiyacı olan metro tüneli ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün aksının gereksinim duyduğu karayolu tüneli ile birleşecek. Böylece Boğaz altından tek tünelle geçiş sağlanmış olacak.

3 katlı büyük İstanbul tünelinin güzergahı belirlendi

TEM’E BAĞLANACAK

Proje, 9 metro hattıyla entegre edilecek. Tünelin raylı sisteminin Avrupa Yakası ayağı İncirli’den başlacak o hat önce Mecidiyeköy’e gidecek. Arkasından da Rumeli Hisarı’na ulaşacak. Ordan tünele girilecek ve Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye ulaşılacak.

Tünelin araçları taşıyacak olan kısmı Hasdal’dan başlayacak. Rumeli Hisarı’ndan tünele girip karşıya geçecek ve Anadolu Yakası’nda Çamlık’ta TEM’e bağlanacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER