SON DAKİKA

Haber Rizem

3 bin takvim kaya mezarları gün yüzüne çıkarılıyor

3 bin takvim kaya mezarları gün yüzüne çıkarılıyor
Bu haber 11 Eylül 2018 - 10:06 'de eklendi ve 269 views kez görüntülendi.

Harput ’un tarihi mirasını yenilenmek için Elazığ Belediyesi Koruma Kullanım ve Kontrol Bürosu (KUDEB) göre başlatılan araştırmalar devam ediyor. Bu kapsamda Urartular döneminden kalan 3 bin takvim Kaya Mezarlıkları ’nın kazı çalışmalarına başlandı.

5 KAYA MEZARI BULUNDU

1 ay sürecek olan kazı çalışmalarının ardından 5 kaya mezarının bulunduğu yerde rekreasyona geçileceği öğrenildi. Belediye Başkanı Mücahit Muhakkak da çalışmaların sürdüğü yerde tahlil yaparak Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. İsmail Aytaç ve KUDEB sorumlusu Kadir Atıcı’dan data aldı.

“TURİZME KAZANDIRACAĞIZ”

Kaya mezarlıklarını turizme kazandırmak için kazı çalışmalarının devam ettiğini belirten Belediye Başkanı Mücahit Muhakkak, “MÖ bin yılından kalma, Urartular ve Romalılar dönemine ait olan mezarlıkların başındayız. Genelde aristokratların defin edildiği mezarlıklardayız. Biz Harput ’un tarihi geçmişini ortaya hariç tutmak için yoğun bir şekilde kazı çalışmalarına devam ediyoruz. Buradaki kazı çalışmaları bittikten sonradan etrafının rekreasyon alanları da yaparak en kısa zamanda turizme kazandırmış olacağız” dedi.

HİZMETE AÇILACAK

Harput ’ta buna benzer hem kazı çalışmaları ayrıca de restorasyon çalışmalarının olduğunu dile getiren Başkan Mücahit Yanılmaz, “Dabakhane mescidini bitirdik. Yakın zamanda hizmete açacağız. Yine Çahpur çeşmesi restorasyon çalışması bitti. Kale hamamıyla ilgili kazı çalışmalarımız bitti. Oranın rekreasyon çalışmasıyla ilgili projesi hazırlandı ve bitti. Yapımına başlayacağız. Onun dıştan bir fazla hamam ve buzluk mağarası etrafında yapacağımız rekreasyon çalışmalarının projeleri de bitti, onayını bekliyoruz. Onay geldikten sonradan oralarda da çalışmaya başlayacağız. 2023 yılı hedeflerimiz, kazı ve rekreasyon çalışmalarıyla Harput ’u turizme kazandırmaktır. UNESCO ’nun dünya geçici servet listesine girdik. Yoğun bir egzersiz yapmıştık. Bu çalışmalarla birlikte inşallah UNESCO ’nun daimi listesine de girme yolunda belli adımlarla ilerlemiş olacağız” diye konuştu.

3 bin yıllık kaya mezarları gün yüzüne çıkarılıyor

“KAYA MEZARLARINI GEZME İMKANI BULACAKLAR”

Kaya mezarlıklarındaki kazı çalışmalarının da bir aylık vakit içerisinde biteceğini aktaran Mücahit Şaşmaz, “O bittikten sonra biz hemen burada rekreasyon çalışmasına gireceğiz. Görselleriyle birlikte burayı hem aydınlatmış olacağız ayrıca seyir imkanı elde etmiş olacağız. aynı zamanda gelen turistler bu kaya mezarlıklarını gezme imkanı elde etmiş olacak. 2019 yılından önce burayı turizme açacağız” biçiminde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER