2,5 Saniyede Bir Lastik Üreten Brisa, Yerli Otomobilin Lastiklerine Talip
- Ekonomi

2,5 Saniyede Bir Lastik Üreten Brisa, Yerli Otomobilin Lastiklerine Talip

Brisa’nın 300 milyon dolara mal olan Aksaray fabrikası, geçtiğimiz günlerde faaliyete geçti. Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation ortaklığında etkinlik belirten şirketin Türkiye’deki ikinci fabrikası, yeni tür teknolojilerden yararlanarak lastikte otonom dönemi başlatmayı hedefliyor. Tesisin bütün kapasiteyle 4,2 milyon adet lastik üretimi ve 700 şahsiyet istihdam sağlayacak şekilde tasarlandığını belirten Brisa CEO’su Cevdet Alemdar, “Her iki buçuk saniyede bir lastik üretiyoruz. Brisa olarak yerli otomobilin lastiklerine talibiz” dedi.

ÜRETİMİN YARISI İHRAÇ EDİLECEK

Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation ortaklığında etkinlik bildiren Brisa, 300 milyon dolar yatırımla Anadolu’nun kalbinde akıllı fabrika kurdu. Bünyesinde Bridgestone ve Lassa gibi markalar bulunan şirket, Aksaray’da hayata geçirdiği yeni fabrikasında robotik çalışmalar, bilgi analitiği ve dijitalleşme gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanarak lastikte otonom dönemi başlatmayı hedefliyor.

Habertürk’te yer alan habere göre; yeni tesiste, otomatik lastik aktarma sistemleri, akıllı fabrikanın sanal ortamda dijital ikizi ile üretimin aynı zamanlı takibi, çevreye duyarlı kapalı sistemler, yeşil bina uygulamaları, artırılmış hakikat uygulamaları ve ileri veri analizleri ile üretim yapılıyor. Binek araba lastiği üstüne yoğunlaşacağı öğrenilen Brisa’nın Aksaray fabrikası’nda, üretimin yarısının ihraç edilmesi öngörülüyor.

“YERLİ OTOMOBİLİN LASTİKLERİNE TALİBİZ”

Aksaray yatırımında devlet teşviklerinin ve kentin lojistik merkez olmasının etkin olduğunu kaydeden Brisa CEO’su Cevdet Alemdar, yeni fabrikanın bütün kapasiteyle 4,2 milyon adet lastik üretimi ve 700 karakter istihdam sağlayacak şekilde tasarlandığını belirtti.

Son dönemde lastik fiyatlarında yaşanan artışları sorulduğu Cevdet Alemdar, fiyatların çiğ madde girdi maliyetlerinin artmasından kaynaklı yükseldiğini söyledi. Birkaç yıl içinde üretimine başlanacak yerli otomobil konusunda da değerlendirmelerde bulunan Alemdar, “Brisa olarak, yerli otomobilin lastiklerine talibiz” dedi.

“LASTİKLER YERE DEĞMİYOR”

Brisa CEO’su Cevdet Alemdar, Aksaray Fabrikasındaki akıllı uygulamalarla ilgili veri verdi. Alemdar, “Tam otomatik lastik aktarma sistemini hayata geçirdiğimiz fabrikamızda, lastiklerimiz yaklaşık olarak yere hiç değmiyor, havada uçuşuyor. Bu teknoloji ile geleneksel bir lastik fabrikasına göre stok devir hızında iki kat yükselme sağlarken, sıfır yanlış ürün üretiyoruz. Bunu enerjide yüzde 30 tasarruf ederek yapıyoruz” diye konuştu.

“60 BİN KİŞİYE MESLEK SAĞLIYORUZ”

Brisa’nın 2 bin 700 çalışanı ve 12 bin çalışandan oluşan bin 400 satmak noktasının bulunduğunu kaydeden Alemdar, “Toplamda 60 bin kişiye meslek ve aş sağlıyoruz. Aksaray Fabrikamızın montaj aşamasında ise, inşaat çalışanından üretim çalışanına, tedarikçisinden mühendisine 50 bin kişiye dokunduk” dedi.

Fabrikanın sanal ortamda dijital ikizinin oluşturulduğunu kaydeden Cevdet Alemdar, “Artık uzakta teknoloji ile üretimi takip edebiliyor ve maksimum 2 dakika içinde herhangi bir soruna müdahale edebilir duruma geliyoruz” ifadesini kullandı.

İKİ BUÇUK SANİYEDE BİR LASTİK

Her iki buçuk saniyede bir lastik ürettiklerini anlatan Alemdar, “Fabrikamızda her gün 800 milyon veri akışı gerçekleşiyor. Bu verileri tahlil ederek, lastiğin imal makinalarındaki ideal koşullarını, hatta üretim açılarını deha belirleyebiliyoruz. İzmit ve Aksaray fabrikamızdaki çalışanlarımızı artırılmış sanal realite uygulamaları ile sanal ortamda birbirleri ile bağlıyoruz” diye konuştu.

Brisa CEO’su Alemdar, dört üniversite ile projeler yürüttüklerini ve ‘Yolculuğun Öncüleri Açık İnovasyon’ programı ile şimdiye dek gelen 50 proje arasından 7 projede meslek birliği yaptıklarının da bilgisini verdi.

4,2 MİLYON ADET LASTİK ÜRETİMİ

Brisa’nın 11 milyon adet lastik ürettiğini vurgulayan Cevdet Alemdar, “Aksaray fabrikamız ile tam kapasitede ek 4,2 milyon adet lastik üretimi ve 700 kişilik istihdam ile Türkiye ekonomisine ek değer katacağız. Bu yıl başında 5,4 milyon adede karşılık gelen 210 milyon dolar ihracat hedefimize içten ilerliyoruz” açıklamasında bulundu.

Şirketin finansalları hakkında da data veren Alemdar, ilk 9 ayda Brisa’nın, TL ciro bazında yüzde 38, yurt dışı satmak gelirlerinde ise yüzde 54 artma sağladığının altını çizdi.