SON DAKİKA

Haber Rizem

2019 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulunda (2)

2019 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulunda (2)
Bu haber 11 Aralık 2018 - 16:46 'de eklendi ve 170 views kez görüntülendi.

TBMM Genel Kurulunda 2019 yılı bütçesinin hepsi üzerindeki görüşmelerde AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ile CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel arasında “resim” tartışması yaşandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Muş’un, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Almanya ziyaretinde Sol Parti milletvekilleri Sevim Dağdelen, Gökay Akbulut ve Helin Evrim Sommer ile bir araya geldiğini hatırlatarak bazı eleştirilerde bulunması üstüne, CHP Grup Başkanvekili Özel, sataşma gerekçesiyle söz aldı.

2016’da TBMM Dışişleri Komisyonu üyelerinin, temasları çerçevesinde Almanya Federal Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen, üyeler Marilusie Beck, Nils Annen ve Sevim Dağdelen ile bir araya gelmesine ilişkin fotoğrafı belirten Özel, “Sevim Dağdelen oturuyor, karşıda sizin partinizden 3 milletvekili. Hesap soracaksan bu fotoğrafın hesabını sor.” ifadesini kullandı.

daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Afganistan Hizb-i İslami Partisi lideri Gülbeddin Hikmetyar ile benzer karede yer aldığı fotoğrafı bildiren Özel, “Bir terör örgütüne takviye verenle resim çektirmeyi konuşuyorsan ve soracaksan, El Kaide’nin kurucusu Hikmetyar ile çektirilen bu fotoğrafın hesabını sor.” diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, “Doğrusu hepimiz biliriz; mahalleyi birbirine katanlar olur, köyleri birbirine katan olur. Seslenmek oysa Meclisi birbirine katanlar da varmış. Mecliste yaklaşık olarak kafalar kırılıyordu. Bir grup başkanvekili sükuneti, Meclisin itibarını koruması gerekirken Meclisi ne ülkü getirdi.” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan’ın, sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden “AK Parti Genel Merkez heyetimizle gerçekleştirdiğimiz Almanya temasları zarfında Alman Federal Konseyi Bundesrat’ı ziyaret ettik ve keza federal sistem hakkında data alışverişinde bulunduk.” paylaşımında bulunduğunu hatırlatarak, “Bana izah edersiniz umarım.” ifadesini kullandı.

“Her gördükleri sakallıyı DAEŞ’çi sanıyorlar”

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş da sataşma gerekçesiyle yeniden söz alarak, “Her gördükleri sakallıyı DAEŞ’çi sanıyorlar. Hikmetyar, Afganistan savaşında ülkesi için savaşan ve o dönemde Türkiye’nin desteklediği birisi. O zaman IŞİD diye bir varlık da yok ortada. Her gördüğünüz sakallıyı dedeniz sanmayın.” biçiminde konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Serbest Özel, “Allah göstermesin bu adamı dedeme benzetmem. Benim dedemin şeytanca yok rahmani bir sakalı vardı. Sen kime benzetiyorsun da bu dek sempati besliyorsun, o tartışılır.” dedi.

Özel, Hikmetyar’ın 2013 yılında BM kararıyla terörist listesine alındığını, Türkiye’nin bu kararı destek yaparak malvarlığına el koyduğunu söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise “Hikmetyar, BM göre listeye kısa dönem alındı oysa hemen gerisinde 30 Nisan 2017’de çıkarıldı. hemen Hikmetyar’ın partisi hükümette olan, hukuki olan partidir. Dolayısıyla her sakallıya aynı tarzda yakınlaşmak dürüst yok.” dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan, İYİ Parti’li Türkkan’ın ifadeleriyle ilgili izah etme yaptı.

Dağıtılmış görevler dolayısıyla birçok ülkeyi ziyaret ettiklerini ve ziyaretleri sırasında o ülkenin sistemiyle ilgili bilgi alışverişinde bulunduklarını, Türkiye’deki sistemle ilgili de bilgi verdiklerini anlatan Kan, Almanya’da da bu çerçevede yetkililerden data aldıklarını söyledi. Kan, bu konuyla ilgili dile getirilen iddiaları “abuk subuk sapan” olarak niteledi.

sırası gelmişken, HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un, CHP’ye yönelik “Afrin operasyonuna karşı meydana çıkan parlamenterlerle Almanya’da ne konuştunuz? Siz kim vatan toprağını korumak kim?” ifadeleri üstüne sataşmadan laf istedi.

Kurtulan, “Afrin’e vatan toprağını savunmaya gittiğinizi söylüyorsunuz. Afrin sizin vatan toprağınız değil Sayın Muş. Karıştırıyorsunuz. Orayı, gidip gasbetmişsiniz, işgal etmişsiniz, IŞİD’e teslim etmişsiniz.” diye konuştu.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise “Kahraman ordumuza sataşma var. Kahraman ordumuza kimse işgalci diyemez. Bunu kimse TBMM çatısı altında yapamaz. Yapıyorsa da onun yeri burası değil Kandil’dir, PKK’dır, yılanların yanı olmalıdır.” şeklinde Kurtulan’a karşı çıktı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER