112’ye asılsız ihbar yapan kişilere ceza yağıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sivas Valiliği’nden yapılan açıklamada, kentte 110 itfaiye, 112 sıhhi imdat, 155 polis imdat ve 156 jandarma imdat gibi acil çağrı hizmetlerini tek numara altında toplayan 112 acil çağrı merkezinin 6 Ocak 2016 tarihinden itibaren faaliyete geçtiği hatırlatıldı.

ÇAĞRILARIN YÜZDE 66’SI ASILSIZ

Çağrı merkezlerine 1 Ağustos 2016 ile 1 Ağustos 2017  dönemi içerisinde toplam 995 bin 556 çağrı geldiği, bunlardan sadece 332 bin 452’sinin doğru çağrı olduğu belirtildi. Asılsız çağrı oranının toplam çağrıya oranı yüzde 66 civarında olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

ASILSIZ İHBARLARA CEZA YAĞIYOR

“Acil yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza daha hızlı ve sağlıklı hizmet sunabilmesi için gereksiz çağrıların makul seviyelere düşürülmesi gerekmektedir. Bu amaçla 112 acil çağrı merkezimizi gereksiz meşgul edenler hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gerekli başvurular yapılarak bu kişilerin kimlikleri tespit edilmiş, mevcut adresleri de tespit edilerek Kabahatler Kanunu çerçevesinde 6 kişiye 283 lira idari para cezası uygulanmıştır.

SIM KART ÇIKARTILSA BİLE IMEİ’DEN TESPİT EDİLİYOR

Fiilin tekrarında 566 lira idari para cezası uygulanacaktır. Ceza uygulanan kişiler çoğunlukla cep telefonlarından sim kart çıkartarak çağrı yapmıştır. Bu kişilerin kimlikleri IMEİ numarasından tespit edilmiştir. 112 acil çağrı merkezini gereksiz çağrılarla meşgul edenlerin tespiti ve cezai işlem uygulaması önümüzdeki günlerde yoğunlaşarak devam edecektir.

ASILSIZ ÇAĞRILAR CAN VE MAL KAYIPLARINA SEBEP OLUYOR

Acil çağrı sistemlerini ulaşmada gereksiz çağrılar nedeniyle can ve mal kayıplarına yol açabileceği , 112 Acil Çağrı Merkezi’nden acil yardım çağrısı yapan vatandaşlarımızın hızlı ve kaliteli hizmet alması için merkezimizin gereksiz aramalardan kaçınılması saygıyla duyurulur.”